Data: 14 stycznia 2016 kategoria: Informator, Prawo pogrzebowe
Bardzo często nurtuje nas pytanie, kiedy właściwie płaci się podatek od spadku. Niejednokrotnie wahamy się, czy obowiązuje podatek od spadku w postaci na przykład kwoty pieniężnej albo przepisanego mieszkania. Odpowiadamy na niepokojące pytania, wyjaśniamy, kogo i kiedy obowiązuje podatek od spadku, a także przedstawiamy wszystkie formalności związane z prawem podatkowym.
Każdy spadkobierca obowiązkowo musi spełnić warunki przyznawania spadku. I tak, jeśli spadek przekracza określoną kwotę (9637 zł), na samym początku musi zgłosić ten fakt w ciągu najbliższych sześciu miesięcy od uprawomocnienia się wyroku sądu, od terminu sporządzenia aktu notarialnego albo od chwili poinformowania spadkobiercy o woli testatora.
Innym warunkiem zwalniającym spadkobiercę od płacenia podatków jest pobranie spadku nie w postaci gotówki, lecz za pośrednictwem poczty lub banku – przelewem na konto.
Obowiązek płacenia podatków wynika ze stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Tym sposobem osoby najbliżej spokrewnione nie muszą płacić podatków, inne – mają taki obowiązek. Od płacenia podatków zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny zmarłej osoby. Należą do nich: małżonek, dzieci, wnukowie i prawnukowie, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, macocha, ojczym i pasierbowie. Natomiast nie należą do nich teściowie i synowa lub zięć.
Następne w kolejności osoby zmuszone są do zapłaty podatku i podzielone zostały na następujące grupy. Są to tzw. grupy podatkowe i należą do nich kolejno:
Wnioskując, najwyższy podatek muszą odprowadzać spadkobiercy, którzy są najdalej lub nie są wcale spokrewnieni ze zmarłym. Więcej o prawie spadkowym.
Należy przy tym pamiętać, że podane grupy podatkowe są zobowiązane do uiszczania kwoty podatku tylko wówczas, gdy wysokość spadku przekracza tzw. kwotę wolną od podatku. W innym przypadku podatek nie obowiązuje. W celu wyliczenia kwoty wolnej od podatku należy zgłosić się do urzędu skarbowego z wypełnionym wcześniej formularzem SD-3.