kategoria: Prawo pogrzebowe

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa pogrzebowego? Znajdź potrzebną pomoc w kategorii Prawo pogrzebowe na Serwisie Pogrzebowym. Sprawdź, jak opłacić podatek od spadku, jakie obowiązują przepisy dotyczące transportu zwłok, na czym polega dziedziczenie, jak funkcjonuje prawo spadkowe oraz w jaki sposób zdobyć zasiłek pogrzebowy. Najważniejsze porady prawne w jednym miejscu! Aktualne informacje z zakresu prawa pogrzebowego.


Trumna w aucie transportowym

Transport zwłok w świetle przepisów


Data: 30 października 2021 kategoria: Prawo pogrzebowe

Przygotowanie pochówku wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji i załatwienia formalności. Jedną z ważnych kwestii jest transport zwłok. Jest on regulowany wieloma przepisami, m.in. Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzeniami Ministra Zdrowia i Ministra Infrastruktury. Poznaj najważniejsze zasady związane z transportowaniem zwłok, wynikające z obowiązującego prawa.

więcej
Transport zwłok w trumnie

Transport zwłok w świetle przepisów


Data: 11 października 2021 kategoria: Prawo pogrzebowe

Transport zwłok, zarówno ten krajowy, jak i zagraniczny, jest ściśle regulowany przepisami. Spowodowane jest to przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Choroby zakaźne mogą bowiem zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko pracowników zakładu pogrzebowego, ale także zebranej na pogrzebie rodziny. Jak wygląda proces sprowadzania zwłok z zagranicy? Jak uregulowany został transport zwłok w Polsce?

więcej
trumna

Na jakich zasadach przyznawany jest zasiłek pogrzebowy?


Data: 7 kwietnia 2021 kategoria: Prawo pogrzebowe

Organizacja pochówku zmarłego to przykre doświadczenie oraz często niespodziewane koszty. Zazwyczaj ponosi je osoba lub osoby z najbliższego otoczenia zmarłego.  Pogrzeb nie jest tani. W Polsce istnieje zasiłek pogrzebowy, który ma na celu pomoc organizatorowi pogrzebu. Jest to świadczenie, które w całości można wykorzystać jedynie na sprawy związane z pochówkiem ubezpieczonego lub osoby, która wg […]

więcej
transport zwłok

Wymagania i przepisy dotyczące transportu zwłok


Data: 5 stycznia 2020 kategoria: Prawo pogrzebowe

Transportem zwłok mogą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Przepisy jasno określają procedury oraz wymagania niezbędne do wydania pozwolenia na przewóz. Sam transport musi być również przeprowadzony w ściśle określony sposób. Kwestie prawne związane z przewozem zmarłych reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Zdrowia. O czym powinniśmy wiedzieć zanim rozpoczniemy procedurę transportu zwłok?

więcej
cmentarz

Kiedy przeprowadza się ekshumację zwłok?


Data: 2 listopada 2019 kategoria: Prawo pogrzebowe

Wszyscy wiedzą o tym, że zmarłą osobę należy pochować. Szczątki tych, którzy już odeszli, są umieszczane w trumnie lub zostają skremowane, a powstałe prochy przechowuje się w urnie. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że można zmienić miejsce pochówku zwłok, nawet po wcześniejszym umieszczeniu ich w grobie. Działanie to nazywa się ekshumacją. Kiedy się na nie zdecydować?

więcej
Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu