Zakres usług w tradycyjnym zakładzie pogrzebowym


Data: 6 grudnia 2017 kategoria: Poradnik

Zakład pogrzebowy jest przedsiębiorstwem mającym na celu zapewnienie towarów i usług dla osób zmarłych. Teoretycznie w każdym mieście znajduje się co najmniej jedna taka firma, a szanse na jej bankructwo są znikome. Dlaczego?

Ponieważ ludzie wciąż rodzą się i umierają, a zmarłym należy odprawić godny dla nich pogrzeb.

W dzisiejszych czasach pogrzeby wyglądają różnie. Jedni pragną by odbył się on w kościele, inni wolą zwykłą uroczystość na neutralnym gruncie. W każdym z tych przypadków może zaistnieć potrzeba niesienia trumny lub jej zakopywania w grobie. Do takich zadań kierowani są grabarze. Zazwyczaj pochodzą oni właśnie z zakładu pogrzebowego i to dla niego pracują.

W zakładzie pogrzebowym od razu można też zakupić trumnę i wieniec pogrzebowy. Co chwila moda się zmienia, nawet jeśli chodzi o tak smutną rzecz jak pogrzeby. Trumny produkowane są z różnego typu drewien i przyozdabiane różnymi wzorami. Również dostępne są w różnych rozmiarach, bo nigdy nie wiadomo w jakim wieku jest osoba, którą trzeba będzie pochować.

Kolejną kwestią jest transport zmarłych. Trumny są duże więc ich przewożenie z miejsca na miejsce zwykłym samochodem jest wręcz niemożliwe. Zakłady pogrzebowe posiadają pojazdy przeznaczone do ich transportu. Nazywane są one karawanami. Z przodu posiadają miejsca dla kierowcy i pasażerów. Z tyłu zaś miejsce, w którym zazwyczaj znajduje się bagażnik zostało wydłużone w taki sposób, że mieści się w nim trumna. We większości przypadków karawan jest w kolorze czarny – na znak żałoby po zmarłym.

Wśród innych usług oferowanych przez zakład pogrzebowy jest także kremacja. W ostatnich czasach temat dość kontrowersyjny wśród ludzi. Kremacja polega na spaleniu zwłok, a następnie umieszczeniu jego prochów w urnie. Po skremowaniu ciała można je pochować w przeznaczonym dla niego grobie lub zrobić z nim coś innego (na przykład stosując się do ostatniej woli zmarłego rozsypać jego prochy w jakimś ważnym dla niego miejscu).

Typowy zakład pogrzebowy powinien zapewniać przynajmniej podstawowe usługi jakimi są – zakup trumny i transport zmarłego. Chociaż są to czynności przykre ktoś musi je wykonywać. Jednakże takie przedsiębiorstwa znacznie ułatwiają pierwsze dni żałoby ludziom muszącym poradzić sobie z pochówkiem zmarłego.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu