nagrobki

Wybór nagrobka. Na co zwrócić uwagę?


Data: 2 listopada 2019 kategoria: Poradnik

Śmierć jest nieodłączną częścią naszego życia i będziemy musieli się z nią zetknąć. W tak trudnym momencie, jakim jest odejście bliskiej osoby, oprócz organizacji pogrzebu ważny jest także wybór nagrobka, który będzie pomnikiem pamięci ważnych dla nas osób. Decyzja o wyborze nagrobka powinna być dobrze przemyślana, bo to przy nim będziemy spotykać się z osobą, która odeszła, więc warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć częstych problemów.

Wybór nagrobka – trudna decyzja, którą każdy z nas będzie musiał podjąć…

Miejsce pamięci naszych bliskich powinno być wyjątkowe. W sytuacji, gdy osoba, która odeszła nie pozostawiła ważnych wskazówek i nie wyraziła swojej ostatniej woli odnośnie do wyglądu miejsca swojego pochówku, warto kierować się przede wszystkim trwałością materiałów kamieniarskich, które powinny przetrwać przez długie lata w nienagannym stanie.

Nagrobek to ostatni ślad naszej obecności na tym świecie. Jego wybór jest nie tylko wyjątkowo trudny dla pogrążonej w żałobie rodziny, ale także wiąże się z wieloma pytaniami, na które doświadczony kamieniarz powinien umieć odpowiedzieć. Estetyczny wygląd to nie wszystko, bo podczas wyboru nagrobka liczy się przede wszystkim jakość użytych do jego wykonania materiałów – wyjaśnia ekspert z Zakładu pogrzebowego Orkus ze Szczecina.

Rodzaje nagrobków

Zakłady kamieniarskie oferują nagrobki wykonane z różnych materiałów. W Polsce najbardziej popularne są tradycyjne nagrobki pojedyncze oraz nagrobki podwójne, które przeznaczone są dla najbliższych członków rodziny. Wybór rodzaju nagrobka oraz pomnika powinien uwzględniać przede wszystkim ostatnią wolę osoby zmarłej, o ile takową wyraziła, rodzaj kamienia, a także walory estetyczne. Choć wydaje się to nieważne w obliczu śmierci, to estetyka nagrobka odgrywa dużą rolę podczas jego wyboru, bo zarówno sam nagrobek, jak i pomnik są wyrazem pamięci o osobie zmarłej. Liczy się także łatwość pielęgnacji nagrobka, jakość kamienia i jego odporność na działanie czynników niszczących, czyli wody, słońca, wysokiej i niskiej temperatury oraz możliwość dopasowania formy nagrobka i pomnika do indywidualnych potrzeb.

Aby ułatwić sobie trudny wybór nagrobka, warto korzystać z usług profesjonalnych firm pogrzebowych, które także oferują usługi kamieniarskie. Wiedza i doświadczenie ich pracowników, a także podejście do pogrążonej w żałobie rodziny to cenne wsparcie podczas podejmowania trudnej decyzji i wyboru formy oraz materiału, z którego będzie wykonany nagrobek.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu