fotografia pogrzebowa

Czy warto zdecydować się na reportaż fotograficzny z pogrzebu?


Data: 17 czerwca 2016 kategoria: Poradnik

Fotografia funeralna budzi wiele kontrowersji. Jedni są zwolennikami takiej formy upamiętniania ostatnich chwil z bliskim zmarłym, inni – jej zdecydowanymi przeciwnikami. Jakie względy przemawiają za tym, aby wykonać fotoreportaż pogrzebowy?

Fotografia upamiętniająca wszystkie ważne chwile zwykle kojarzy się z czymś, do czego chcemy wracać i co chcemy wspominać, oglądanie zdjęć zaś sprawia przyjemność. Pogrzeb jest bolesnym wspomnieniem i kojarzy się z nieustannym przywracaniem bólu, poczucia straty i tęsknoty, a także uczuć, które towarzyszyły podczas pochowania.

Jakie zatem zadanie miałaby spełniać fotografia pogrzebowa?

Wspomnienia i źródło wiedzy o pokoleniach

Jeśli ktoś decyduje się na fotoreportaż z pogrzebu, zwykle chce zachować w pamięci ostatnią drogę bliskiej osoby. Liczą się wówczas wspomnienia osób, które były obecne na pogrzebie, a także te dotyczące wyjątkowej uroczystości ostatniego pożegnania. Fotoreportaż pomoże oddać okoliczności i czas śmierci – te informacje mogą przydać się nam po wielu latach, mogą również służyć przyszłym pokoleniom jako źródło wiedzy o przodkach.

Fotografia sposobem ujęcia całej rzeczywistości

Dla niektórych fotografia jest sposobem wyrażania uczuć, artystycznym środkiem wyrazu. Niektórzy nie ruszają się nigdzie bez aparatu, a zdjęcia wykonują w każdej możliwej sytuacji, nie tylko wtedy, gdy coś zachwyci albo wzruszy.

Skoro tak oczywista jest fotografia ślubna, wiele osób uważa, że równie istotne jest fotografowanie pogrzebu – jako jednego z najważniejszych wydarzeń losowych i ostatniego jednocześnie.

Fotoreportaż pogrzebowy wyrazem postawy rodziny

Fotografowanie pogrzebu to tak jakby na własne życzenie rozdrapywać stare rany i przywoływać tragedię. Niejednokrotnie decyzja o fotografii funeralnej świadczy o podejściu rodziny lub bliskich, którzy chcą być silni, godzą się z prawami natury, przemijaniem i potrafią zmierzyć się z przykrymi doświadczeniami.

Jak wykonywać zdjęcia na pogrzebie?

Fotografia pogrzebowa jest bez wątpienia bardzo trudnym i wymagającym zadaniem. Podejmować się go powinny osoby przygotowane wcześniej, znające podstawowe zasady zachowania oraz wyczuwające granice subtelności i dyskrecji. Fotografia ta ma uchwycić najważniejsze momenty uroczystości, twarze i gesty, jednocześnie nie może nikogo urazić, przekraczać granic intymności, nie może być nachalna i kontrowersyjna. Praca fotografa powinna być niewidoczna, fotograf musi być niewidoczny w czasie pogrzebu, nie może odwracać niczyjej uwagi, zakłócać uwagi, przeszkadzać i powodować czyjegoś dyskomfortu. Fotografia jest elementem całej oprawy pogrzebu, powinna współgrać z jej charakterem. Sprawdź, jak przygotować oprawę pogrzebową.

Jaką pamiątką jest fotografia pogrzebowa?

Fotoreportaż z pogrzebu, jak każdy fotoreportaż, relacjonuje wydarzenie, przedstawia osoby oraz uczucia. Dlatego ten rodzaj fotografii na pewno wyeksponuje ból, cierpienie i łzy – nie da się tego uniknąć. Musi być szczery i powinien przekazywać jak najwięcej indywidualnych i charakterystycznych elementów, np. sposób życia zmarłej osoby; a także powinien zachować powagę uroczystości.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu