Sposoby dekoracji nagrobków


Data: 20 lutego 2017 kategoria: Poradnik

Jeśli przespacerujemy się alejkami dowolnego cmentarza, z pewnością zauważymy różnorodność dekoracji nagrobków – jedni stawiają kwiaty w doniczkach, inni montują specjalne wazony na kwiaty cięte, jeszcze inni decydują się na dodatkowe elementy, np. aniołki, tablice, rzeźbienia. Wybór sposoby dekoracji nagrobku to kwestia bardzo indywidualna – najczęściej oddaje on w jakiś sposób charakter, pasję lub sposób życia osoby, która została pochowana.

Nagrobek jako dekoracja

Nie zawsze musimy tworzyć dodatkowe elementy dekoracyjne. Jeśli wykonamy nagrobek z granitu, może on już sam w sobie stanowić dekorację. Odpowiednio wypolerowany i utrzymany granit prezentuje się bardzo estetycznie – wystarczy postawić kwiaty lub znicze i będzie to odpowiednią oprawą. Aby uchronić nagrobek przed zalaniem woskiem z pękniętego znicza, warto ustawiać znicze na dodatkowej płytce lub specjalnej tacce.

Elementy dekoracyjne

Nagrobki możemy przystrajać na różne sposoby. Niektórzy na nagrobku stawiają dodatkowe rzeźby, np. aniołki lub zamontowane na stałe wazony na świeże kwiaty (co ma też stanowić zabezpieczenie przed kradzieżą takiego wazonu). Zdarzają się też dekoracje bezpośrednio oddające zamiłowania lub pasje osoby zmarłej, np. samochód, gitara.

Wartym uwagi jest także duży lampion, do którego możemy wstawić wybrany wkład do zniczy. Takie rozwiązanie pozwala nam dostosować wygląd znicza całkowicie do nagrobka, co jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na spójności dekoracji.

Tablica granitowa

Bardzo elegancką, a jednocześnie osobistą dekoracją jest tablica nagrobkowa – tak naprawdę to od tego, w jaki sposób zostanie przygotowana, zależy, jak ostatecznie będzie prezentował się nagrobek. Na tablicy możemy umieścić informacje na temat zmarłego (imię i nazwisko, datę śmierci etc.), zdjęcie lub nadruk, a także dodatkowe napisy, np. cytaty, dedykacje. Tablica powinna być solidnie wykonana, aby długo spełniała swoją funkcję i nie traciła swoich walorów estetycznych, dlatego warto zlecić jej przygotowanie wyspecjalizowanej firmie, np. Zakład Kamieniarski Stanisław Guzik.

 

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu