W jaki sposób przebiega proces kremacji


Data: 20 kwietnia 2017 kategoria: Poradnik

Ciałopalenie jest sposobem pochówku zmarłych, praktykowanym od tysięcy lat w wielu różnych kulturach. Jednak współczesne kremacje w niczym nie przypominają egzotycznych rytuałów plemiennych. Nie każdy wie, że spopielenie zwłok w piecu kremacyjnym zachodzi bez udziału ognia.

 

Nowoczesne piece kremacyjne zasilane są paliwem płynnym lub gazem, a ich praca jest całkowicie zautomatyzowana – wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu i Domu  Pogrzebowego Anubis. Przebieg kremacji kontroluje specjalny komputer. Ciało spopielane jest nie przez ogień, ale pod wpływem oddziaływania bardzo wysokiej temperatury, sięgającej znacznie powyżej 1000oC.

Przygotowanie do kremacji

Do przeprowadzenia kremacji zwłok niezbędne jest dostarczenie do zakładu pogrzebowego kopii aktu zgonu. Dodatkowo, osoba odpowiedzialna za organizację ostatniego pożegnania zmarłego musi podpisać zlecenie kremacji, a także oświadczenie o identyfikacji zmarłego. Istotną kwestią jest też oświadczenie, że zmarły nie posiada rozrusznika serca.

Ciało zmarłego przygotowuje się tak, jak do tradycyjnego pochówku, jednak umieszczane jest w specjalnej trumnie kremacyjnej. Trumny kremacyjne wykonuje się z drewna lub tektury, nie mogą posiadać okuć ani elementów lakierowanych.

Spopielanie ciała

Jak wspomnieliśmy wcześniej, proces kremacji zwłok zachodzi bez udziału ognia, pod wpływem gorącego powietrza. Czas niezbędny na całkowite spopielenie ciała w piecu kremacyjnym mieści się w przedziale 2-3 godzin. Następnie prochy umieszczane są w wybranej przez rodzinę urnie.

Pogrzebanie urny z prochami

Urna z prochami osoby zmarłej zgodnie z polskim prawem musi zostać pochowana. Rodzina nie może trzymać urny w domu, czy rozsypać prochów zmarłego w dowolnym miejscu, ale musi pogrzebać je w grobie lub umieścić w kolumbarium na cmentarzu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu