organizacja-pogrzebu

Organizacja pogrzebu krok po kroku


Data: 1 sierpnia 2018 kategoria: Poradnik

Organizacja pogrzebu nigdy nie jest łatwa – załatwianie wszystkich tych formalności, w momencie żałoby po stracie kogoś bliskiego to trudne zadanie. Co zrobić, żeby je sobie ułatwić? Najważniejsze, to działać zgodnie z planem, by o wszystkim pamiętać. Dlatego w naszym poradniku znajdziecie informacje krok po kroku, na temat organizacji pogrzebu. Jak się do tego zabrać?

Etap pierwszy – stwierdzenie zgonu

Zanim przejdziemy do właściwiej organizacji pogrzebu, potrzebny nam jest akt zgonu, a do tego potrzebne jest orzeczenie wydane przez lekarza. Karta zgonu jest niezbędna. Kiedy bliska nam osoba zmarła w szpitalu, sprawa jest nieco łatwiejsza, bo wystarczy chwile poczekać na lekarza prowadzącego jej leczenie. Kiedy zmarła w domu, musimy wezwać lekarza, który przyjedzie i wystawi kartę zgonu. Jeśli do domu wzywane było pogotowie, a do zgonu doszło w trakcie akcji ratunkowej to dokument stwierdzający zgon może sporządzić lekarz z pogotowia ratunkowego.

Etap drugi – znalezienie zakładu pogrzebowego

To bardzo ważny moment. Dobry zakład pogrzebowy to miejsce, w którym znajdziemy ludzi, którzy naprawdę nam pomogą w tych trudnych chwilach. Ważne, by zakład znajdował się w pobliżu i oferował pełen zakres usług – od załatwiania formalności związanych z pogrzebem, poprzez transport zwłok i sprzedaż trumien. Dobrym zakładem pogrzebowym jest Morfon. Znajdziemy tu ludzi, którzy naprawdę pomogą nam w tych trudnych chwilach. Do zakładu pogrzebowego dzwonimy od razu po stwierdzeniu zgonu – chodzi o to, by zwłoki jak najszybciej zostały przewiezione do chłodni. Kiedy zakład pogrzebowy jest już zawiadomiony, możemy udać się do Urzędu Stanu cywilnego z kartą zgonu, by otrzymać akt zgonu.

Etap trzeci – wizyta w zakładzie pogrzebowym

Kiedy sprawa przewiezienia zwłok zostanie już załatwiona, musimy udać się do zakładu pogrzebowego wraz z kompletem dokumentów – kartą zgonu wraz z dowodem osobistym osoby zmarłej lub aktem zgonu, dowodem osobistym osoby załatwiającej formalności, legitymacją ZUS osoby zmarłej lub zaświadczeniem płatnika składek. To moment, w którym ustalamy datę pogrzebu, miejsce pochówku, rodzaj trumny i obrządku, w jakim ma się odbyć pogrzeb.

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu