oprawa pogrzebu

Oprawa pogrzebu


Data: 28 sierpnia 2015 kategoria: Poradnik

Bardzo cenna jest organizacja pięknej uroczystości pogrzebowej. Dodatkowa oprawa sprawi, że obrzędy staną się wyjątkowe i nabiorą niesamowitego charakteru, a także przebiegną bardzo sprawnie. W dniu pogrzebu nie powinniśmy martwić się już o kwestie organizacyjne. Dlatego warto wcześniej ustalić szczegóły, aby godnie i w skupieniu przeżyć ostatnie pożegnanie.

Oprawa muzyczna

Do takich dodatkowych efektów bez wątpienia należy oprawa muzyczna. Muzyka nadaje wydarzeniom wyjątkowości. Do wyboru mamy wiele instrumentów przewodnich, np. skrzypce, trąbkę albo udział orkiestry dętej. Oprócz samych instrumentów możemy zatroszczyć się o śpiew. Zwykle w tej roli występuje organista. Może w naszym środowisku jest osoba uzdolniona muzycznie? Możemy również skorzystać z oferty prywatnych zespołów, które zajmują się oprawą muzyczną tego typu uroczystości.

Uprzednie zaplanowanie oprawy muzycznej umożliwi np. muzykę już przed rozpoczęciem uroczystości w kościele, w trakcie mszy świętej, podczas wyprowadzenia trumny oraz muzykę przy grobie i na zakończenie uroczystości.

Czuwanie modlitewne przy grobie

Innym ważnym elementem oprawy jest prowadzenie modlitw przy grobie. Możemy umówić do tego celu konkretne osoby z naszego otoczenia – modlitwa nabierze wówczas osobistego charakteru i stanie się rodzinnym czuwaniem z bliskimi.

Mowa pogrzebowa

Szczególnym i również bardzo osobistym przeżyciem dla rodziny i uczestników uroczystości pogrzebowej jest wygłoszenie mowy pożegnalnej. Zwykle przemawia osoba bardzo bliska zmarłemu, która doskonale znała go za życia. W takiej mowie przybliża się uczestnikom samą osobę, życie oraz okoliczności śmierci, oddając zmarłemu należytą cześć. Przeczytaj więcej, jak napisać i wygłosić mowę pogrzebową.

Fotorelacja

Na indywidualne życzenie organizatorów pogrzebu można wynająć fotografa w celu uczynienia fotorelacji z wydarzenia. O zdjęcia możemy również po prostu poprosić jednego z uczestników uroczystości. Fotografowanie ceremonii pogrzebowej czasem znajdziemy w ofercie zakładów pogrzebowych. Czy fotoreportaż z pogrzebu jest dobrym rozwiązaniem? Sprawdź, dlaczego warto wykonać fotografię pogrzebową.

Autokar dla gości

Bardzo pomocna i usprawniająca uroczystość jest organizacja autokaru z myślą o gościach, którzy mogą mieć kłopot z dotarciem na miejsce i przemieszczaniem się w dniu uroczystości. Tę usługę również możemy znaleźć w ofercie niektórych firm pogrzebowych.

Organizacja stypy

Warto także skorzystać z pomocy firmy pogrzebowej w organizacji stypy, jeśli tylko taką pomoc zapewnia. W przeciwnym razie skorzystajmy z usług firmy cateringowej. Stypa jest bardzo ważnym elementem uroczystości – pozwala spotkać się w gronie najbliższych oraz odpocząć po trudach przygotowań do uroczystości pogrzebowej. Sprawdź koniecznie, jak zorganizować stypę.

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu