Niesienie trumny

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej


Data: 18 stycznia 2022 kategoria: Poradnik

Pogrzeb bliskiej osoby to niezwykle smutne wydarzenie. Organizacja uroczystości bardzo często przypada w udziale tym, dla których samo pożegnanie z ukochaną osobą jest traumatyczne. Całe szczęście w większości spraw organizacyjnych pomaga wybrany zakład pogrzebowy. Wlicza się w to również zapewnienie najważniejszych elementów oprawy pogrzebowej. Jakie są to elementy?

Oprawa pogrzebowa – najważniejsze elementy

 

Oprawa pogrzebowa ma na celu stworzenie odpowiedniej atmosfery, która ma dodatkowo wpłynąć na godne pożegnanie, a także upamiętnienie zmarłej osoby. Do jednego z podstawowych elementów każdej oprawy pogrzebowej należą kwiaty, a więc wieńce i wiązanki. Podczas pogrzebu w pierwszej kolejności umieszczane są przy trumnie. Po skończonej uroczystości układane są natomiast na grobie zmarłego. Bardzo często kwiatami przyozdabia się także wnętrza świątyni czy salę pożegnań. Wiele zakładów pogrzebowych posiada własne pracownie florystyczne lub z nimi współpracuje.

 

Kolejnym ważnym elementem pogrzebu jest oprawa muzyczna. Oprócz klasycznego dźwięku organów, coraz popularniejsze jest dołączanie innych instrumentów tworzących nostalgiczny nastrój, czyli np. skrzypce czy trąbki. Bardzo często, aby uszanować wolę zmarłego, w tle puszczana jest jego ulubiona piosenka. Oprócz dźwięku oprawę mogą stworzyć multimedia, a więc wyświetlenie z pomocą projektora filmy i zdjęcia zmarłego.

 

Oprawę może stworzyć także przemowa pogrzebowa, co jest kolejną okazją do wspomnień czy podkreślenia zasług oraz dokonań zmarłego. W Polsce to rzadko stosowana technika, dlatego, że wywołuje wiele emocji, których ludzie tu mieszkający często się wstydzą. Najczęściej taką przemowę wygłasza mistrz ceremonii, który czuwa nad całą oprawą.

 

Przygotowanie ceremonii pogrzebowej – jak przebiega?

 

Większość zakładów pogrzebowych pomaga przy wypełnianiu przynajmniej 80% formalności pogrzebowych. Ich praca nie kończy się na przewiezieniu ciała zmarłego do kostnicy. Zajmują się także całą oprawą ceremonii, a więc organizacją kwiatów, muzyki, a także rozwieszeniem klepsydr oraz zamieszczeniem informacji o śmierć konkretnej osoby w prasie lub Internecie. Zakłady pogrzebowe często pomagają także w organizacji samej stypy. Firmą, która świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe jest Centrum Pogrzebowe Maria Kramarz-Terlecka, Tadeusz Terlecki.

 

Organizacja pogrzebu nie jest łatwa, zwłaszcza jeżeli przeżywa się żałobę. To dlatego przy załatwianiu formalności i organizacji oprawy warto zaufać sprawdzonemu zakładowi pogrzebowemu.

Rate this post

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu