Tanatokosmetyka

Na czym polega tanatokosmetyka?


Data: 16 lutego 2022 kategoria: Poradnik

Śmierć kogoś bliskiego to bardzo trudny moment dla większości osób. Niestety nie ma zbyt wiele czasu na zorganizowanie pogrzebu, a związane jest z nim również odpowiednie przygotowanie zmarłego. Z tego względu rodziny zwykle korzystają z usług zakładów pogrzebowych. Zajmują się one między innymi tanatokosmetyką. Czym ona konkretnie jest? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to jest tanatokosmetyka?

Ciało zmarłego musi być przygotowane do pogrzebu pod różnymi względami. Z reguły zajmują się tym profesjonalne zakłady, tym samym odciążając nieco rodzinę w żałobie. Co więcej, pracownicy firm pogrzebowych wiedzą dokładnie, jak obchodzić się ze zwłokami i jakie działania należy podjąć. Zalicza się do nich między innymi tak zwaną tanatokosmetykę. Jej celem jest zadbanie o wygląd osoby zmarłej, tak aby był on jak najbardziej naturalny.

Może się wydawać, że aparycja ciała to mało istotna kwestia, ale nic bardziej mylnego. Bardzo ważne jest to, aby w pamięci bliskich zmarłego zachował się jego pozytywny obraz. Po śmierci ciało się zmienia, a objawy chorób mogą stać się widoczniejsze. Pracownicy zakładów pogrzebowych za pomocą tanatokosmetyki dbają zatem o to, aby wygląd zmarłego nie wzbudzał przykrych emocji. Osoba leżąca w trumnie może wyglądać, jakby po prostu spokojnie spała. Dzięki temu rodzinie zmarłego będzie nieco łatwiej pogodzić się z jego odejściem, które i tak jest już niezwykle trudnym doświadczeniem.

Co wchodzi w skład tanatokosmetyki?

Jednym z charakterystycznych elementów tanatokosmetyki jest balsamacja. Pozwala ona zniwelować widoczność oznak choroby, takich jak zasinienia czy nierównomierny koloryt. Ciało zmarłego jest myte, często wykonuje się także makijaż. Kolejny ważny element to schludny ubiór, który również wpływa na ładny wygląd zmarłego podczas ostatniego pożegnania.

Tanatokosmetyką zajmują się profesjonalne zakłady pogrzebowe, takie jak na przykład Figiel „HELFA”. Warto korzystać z oferty specjalistów, tak aby mieć pewność co do wysokiej jakości świadczonych usług. Przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu jest bardzo istotne, a nie ma sensu obarczać tym rodziny pogrążonej w żałobie.

Powierzając to zadanie specjalistom, można mieć pewność, że oznaki choroby zostaną zamaskowane, a zwłoki będą się dobrze prezentowały w trumnie. Dzięki temu rodzina zachowa w pamięci pozytywny obraz zmarłego. Warto skorzystać również z innych usług znajdujących się w bogatej ofercie zakładów pogrzebowych, tak aby każdy aspekt był dopilnowany.

Rate this post

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu