W jakim zakresie zakład pogrzebowy może pomóc w organizacji pochówku


Data: 1 czerwca 2017 kategoria: Poradnik

Pierwsze dni po śmierci bliskiej osoby to czas wyjątkowo trudny, zwłaszcza że trzeba wtedy jeszcze dopełnić licznych formalności związanych z pochówkiem. Nie wszystko jednak musimy załatwiać sami. W sporym zakresie mogą nam pomóc pracownicy zakładu pogrzebowego. Na co jesteśmy w stanie liczyć z ich strony, a co należy wykonać osobiście? Naświetlamy to zagadnienie w poniższym artykule.

 

Jedną z pierwszych, a zarazem kluczowych czynności, jakich może dokonać zakład pogrzebowy, jest transport ciała z miejskiej lub szpitalnej kostnicy do miejsca, w którym przygotuje się je do pochówku. Często jest to właśnie siedziba samego zakładu, jako że również mycie i czesanie osoby zmarłej czy wykonanie jej makijażu możemy zlecić jego pracownikom.

– Wystarczy nas zawiadomić telefonicznie, abyśmy przyjechali i odebrali ciało, a następnie w godny sposób przewieźli je w odpowiednie miejsce – mówi przedstawiciel Domów Pogrzebowych „Sacrum”.

Zakres oferowanych usług

Nikt nie wymaga od nas, abyśmy w tej pierwszej rozmowie telefonicznej omawiali wszystkie szczegóły dotyczące pochówku, warto jednak ustalić zakres pomocy zakładu pogrzebowego możliwie wcześnie i spisać adekwatną umowę, aby uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek, jakże niepożądanych w tym okresie. Na nasze życzenie zakład dostarczy kwiaty lub wieńce i oczywiście trumnę bądź urnę, często też przeprowadzi kremację, pomoże w zamówieniu nekrologów i wydrukuje klepsydry. Możemy zlecić mu również zorganizowanie kremacji i ceremonii pogrzebowej, a także konduktu żałobnego. Pamiętajmy jednak, że jeśli zmarły ma być pochowany na cmentarzu wyznaniowym, będziemy musieli omówić kwestię nabożeństwa z kapłanem osobiście. Podobnie w przypadku kontaktowania się z administracją cmentarza komunalnego w sprawie kwatery.

Akt zgonu i zasiłek pogrzebowy

Zakład pogrzebowy nie może też wystąpić w naszym imieniu, gdy będziemy chcieli odebrać akt zgonu. Jest on bowiem wydawany przez urząd stanu cywilnego za okazaniem dowodu tożsamości i ewentualnie świadectwa ślubu, jeżeli zmarły był naszym współmałżonkiem. Należy też złożyć stosowne podanie, w którego przygotowaniu może już jednak pomóc nam zakład pogrzebowy. Warto pamiętać, że akt zgonu potrzebny jest do wypłacenia zasiłku pogrzebowego, z którego pokrywa się część lub całość kosztów pogrzebu, jeżeli w chwili śmierci zmarły był objęty ubezpieczeniem. Zasiłek ten jest wypłacany przez ZUS, a zakład pogrzebowy może bezpośrednio pobrać zeń należność za swoje usługi, gdy nadamy mu w tej sprawie stosowne upoważnienie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu