Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się nagrobki


Data: 6 lipca 2017 kategoria: Poradnik

Nagrobki to pomniki upamiętniające zmarłych. Stawia się je na cmentarzu w miejscach, w których pochowane zostały bliskie nam osoby. Z tego względu dużą wagę przywiązujemy zarówno do ich estetyki, jak i jakości. Świadczy o niej materiał, z którego zostały wykonane. Sprawdźcie z czego tworzone mogą być nagrobki. Jak wybrać Wybierając nagrobek kierować należy się w […]

Nagrobki to pomniki upamiętniające zmarłych. Stawia się je na cmentarzu w miejscach, w których pochowane zostały bliskie nam osoby. Z tego względu dużą wagę przywiązujemy zarówno do ich estetyki, jak i jakości. Świadczy o niej materiał, z którego zostały wykonane. Sprawdźcie z czego tworzone mogą być nagrobki.

Jak wybrać

Wybierając nagrobek kierować należy się w dużej mierze ich estetyką. Jego styl musi być dostosowany nie tylko do naszego gustu, ale również do miejsca, w którym będzie umieszczony. Wziąć pod uwagę trzeba m.in. ukształtowanie terenu, rodzaj pobliskiej roślinności, a także wygląd i wielkość sąsiednich grobów.

Przed zamówieniem nagrobka warto dokładnie przemyśleć i zaplanować to, jak ma on wyglądać. Dopiero, gdy podejmiemy ostateczną decyzję można udać się do zakładu pogrzebowego i przedstawić projekt. Można też skorzystać z oferty gotowych produktów, dostępnych „od ręki”.

Materiały

Nagrobki wykonuje się z przede wszystkim z kamieni naturalnych, takich jak marmur, granit i piaskowiec. Różnorodność ich odmian, właściwe przygotowanie surowców i ich skuteczna impregnacja sprawiają, że przez wiele lat są one w doskonałym stanie. Ponadto, nie są trudne w pielęgnacji. Niestety, są to najdroższe nagrobki ze wszystkich dostępnych na rynku – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Zakład Pogrzebowy Witwicka.

Od nagrobków z kamieni naturalnych tańsze są te wykonane z ich odpowiedników, czyli tak zwanych konglomeratów. Świetnie imitują one marmury i granity, dlatego są dość popularne. Innym często wykorzystywanym do ich produkcji materiałem jest lastriko – trwały i stosunkowo niedrogi materiał. Niestety, jego walory estetyczne nie dorównują ani konglomeratom, ani tym bardziej kamieniom naturalnym.

Impregnacja

Nagrobki trzeba odpowiednio pielęgnować. Szczególną opieką otoczyć trzeba kamienie naturalne, z których każdy rodzaj wymaga innej impregnacji. Najmniej pracy jest z nagrobkami granitowymi, ponieważ nie potrzebują one impregnacji, ani żadnego zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych. Dla porównania, piaskowiec powinno się impregnować raz na trzy lata, a marmur aż dwa razy w roku (należy przy tym unikać preparatów natłuszczających).

Jako, że lastryko to beton tworzony z cementu, wody i grysu, to jego porowata powierzchnia sprzyja wnikaniu zanieczyszczeń i wilgoci. Nagrobki z niego wykonane muszą więc być czyszczone przy pomocy specjalnych środków chemicznych, najlepiej im dedykowanym. Wyszorowany nagrobek należy natłuścić, ponieważ przy czyszczeniu traci on blask (służy do tego specjalna pasta). Tego typu nagrobki należy poddawać zabiegom pielęgnacyjnym bardzo często, bo co miesiąc.

Wybierając nagrobek warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale też materiał, z którego został wykonany, ponieważ od niego zależy nie tylko jakość, ale również ilość pracy, jaką będziemy zmuszeni wkładać w jego pielęgnację.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu