jak ubrać zmarłego

Jak ubrać zmarłego w ostatnią drogę?


Data: 3 sierpnia 2021 kategoria: Poradnik

Jeśli odpowiadasz za organizację czyjegoś pogrzebu, nieuchronnie będziesz musiał wybrać ubranie dla zmarłego. Chociaż pracownicy zakładów pogrzebowych mogą udzielić Ci praktycznych wskazówek, ostatecznie to Ty zdecydujesz, jak ubrać zmarłego w ostatnią drogę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o specyfice wyboru odzieży dla nieżyjącej osoby, w tym poznasz kwestie i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę. […]

Jeśli odpowiadasz za organizację czyjegoś pogrzebu, nieuchronnie będziesz musiał wybrać ubranie dla zmarłego. Chociaż pracownicy zakładów pogrzebowych mogą udzielić Ci praktycznych wskazówek, ostatecznie to Ty zdecydujesz, jak ubrać zmarłego w ostatnią drogę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o specyfice wyboru odzieży dla nieżyjącej osoby, w tym poznasz kwestie i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę.

W czym pochować zmarłego?

Najlepiej wcześniej sprawdzić, czy zmarły zostawił instrukcje dotyczące preferencji odzieży pogrzebowej lub schował w szafie gotowy strój. Tak często robią osoby starsze i ciężko chore, pogodzone z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią. Mogą też istnieć artykuły odzieżowe, które mają szczególne znaczenie dla zmarłego lub jego rodziny.

Jeśli nic nie wskazuje na to, w czym zmarły chciałby być pochowany, wtedy najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pomyślenie o tym, co ta osoba założyłaby na pogrzeb. Jeśli nic nie przychodzi Ci na myśl, zakład pogrzebowy powinien być w stanie doradzić Ci, w czym pochować nieżyjącego.

– Odzież wybrana do pochówku powinna odzwierciedlać osobowość zmarłego oraz uwzględniać osoby, które będą uczestniczyć w pogrzebie. Przedmioty, które miały specjalną lub sentymentalną wartość dla chowanego, zawsze będą odpowiednie na tę ostatnią drogę – radzi pracownik z zakładu pogrzebowego KARAWAN z siedzibą w Józefowie koło Otwocka.

Ostatecznie odpowiedzialność za wybranie odpowiedniego stroju dla zmarłego spoczywa na żyjącym współmałżonku lub najbliższej rodzinie.

Ubrania dla zmarłego – ogólne wytyczne

Podczas wybierania odzieży pogrzebowej musisz wciąć pod uwagę kilka ogólnych kwestii.

  • Jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące wyglądu odzieży, zawsze lepiej jest wziąć pod uwagę bardziej tradycyjną, klasyczną formę. Dla mężczyzn jest to czarny garnitur, dla kobiet garsonka lub sukienka.
  • Wiele rodzin decyduje się również na chowanie zmarłych w mundurach, w których zawodowo służyli.
  • Wybieraj ubrania niezbyt obcisłe, które są wykonane z materiałów łatwych w nakładaniu. Takie rzeczy ułatwiają personelowi domu pogrzebowego ubieranie zmarłego.
  • Ubranie dla zmarłego powinno uwzględniać elementy garderoby, które nadadzą mu naturalny wygląd, ale też i takie, które były specyficzne dla danej osoby, np. ulubiony kapelusz.
  • Uwzględnij biżuterię lub zegarek, z którymi zmarły się nie rozstawał, a których rodzina nie chce zostawić na pamiątkę.
  • Strój musi być kompletny i zawierać też bieliznę oraz buty.

Ostatecznie pamiętaj, że nikt nie dyktuje, co jest dobre, a co złe w ubiorze zmarłego, bo dana rzecz może być dla Ciebie nieodłączną częścią osobowości osoby zmarłej. Idź za głosem intuicji, a na pewno dokonasz dobrego wyboru.

Rate this post

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu