Data: 2 października 2021 kategoria: Poradnik
Śmierć bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym przeżyciem. Sytuacja bywa jeszcze bardziej problematyczna, kiedy przykre zdarzenie ma miejsce w innym kraju i konieczne jest zorganizowanie transportu zwłok. Jak sprowadzić ciało i jakich formalności dopełnić, aby wszystko było zgodne z prawem? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i jak poradzić sobie w takim przypadku. Pozwolenia i formalności – to podstawa […]
Śmierć bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym przeżyciem. Sytuacja bywa jeszcze bardziej problematyczna, kiedy przykre zdarzenie ma miejsce w innym kraju i konieczne jest zorganizowanie transportu zwłok. Jak sprowadzić ciało i jakich formalności dopełnić, aby wszystko było zgodne z prawem? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i jak poradzić sobie w takim przypadku.
W celu sprowadzenia szczątków do kraju podstawą jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Jedno z nich pochodzi od starosty regionu, gdzie ma odbyć się pochówek. Ten wystawia je w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym na podstawie aktu zgonu lub innego zaświadczenia. Następnym krokiem jest uzyskanie dokumentu od polskiego konsula. Na jego podstawie możliwe jest przewiezienie ciała z zagranicy.
Wiele osób zastanawia się, kto jest uprawniony do złożenia wniosku, na podstawie którego uzyskiwane są pozwolenia. Przede wszystkim są to najbliżsi krewni zmarłego:
Całym procesem sprowadzenia ciała do kraju może zająć się także wybrany przez rodzinę zmarłego zakład pogrzebowy. Dlaczego warto się na to zdecydować? Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak Zakład pogrzebowy Piotr P&G, dla bliskich sytuacja jest wystarczająco stresująca. Nie mają także zwykle doświadczenia, przez co cały proces może się przeciągać w czasie. Zdecydowanie łatwiej jest więc zlecić to zadanie komuś, to zajmie się wszystkim sprawnie i szybko doprowadzi do ostatniego pożegnania.
Środki transportu, które wykorzystuje się do międzynarodowego transportu zmarłego, muszą spełniać specjalne wymagania. Dotyczy to zarówno kwestii sanitarnych, jak i technicznych. Przede wszystkim pojazd musi być oznaczony, a trumna lub urna – odseparowana od kierowcy lub innych pasażerów, o ile w grę wchodzi np. transport samolotem. W przypadku, kiedy sprowadzenie zwłok odbywa się z wykorzystaniem transportu drogowego, konieczne jest użycie samochodu zarejestrowanego jako pojazd specjalny przeznaczony do tego celu.
Problematyczne bywają przypadki, kiedy zmarły stracił życie w wyniku zabójstwa lub samobójstwa. Wówczas niezbędne są dokumenty wystawione przez policję lub sąd. Natomiast kiedy śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej, możliwe jest jedynie sprowadzenie prochów ciała po wcześniejszej kremacji.