sprzatanie grobu po swietach

Gdy już świąteczne znicze zgasną


Data: 2 stycznia 2017 kategoria: Poradnik

Na czas Świąt rozbłysły nie tylko nasze domy i ulice, lecz także cmentarze. Jak co roku odwiedzaliśmy groby bliskich i dekorowaliśmy je, aby wpisały się w świąteczny klimat i również oddawały ducha Bożego Narodzenia. Adwentowe stroiki, znicze w kształcie choinki, dekoracje z bombkami i innymi świątecznymi elementami widnieją niemal na każdym nagrobku. Opieka nad grobami w święta nie jest jednak ostateczną oznaką pamięci o zmarłych. Grób powinien być zadbany przez cały rok, a mnóstwo pięknych grudniowych zniczy szybko gaśnie i zalega na nagrobkach przez wiele kolejnych miesięcy…

Tradycja przyozdabiania grobów na Święta jest wyrazem pamięci o zmarłych oraz solidaryzowania się z nimi, szczególnie w tak ważnym czasie. Gdy cieszymy się spotkaniami z bliskimi, nie możemy zapomnieć o tych, których zabrakło przy wspólnym stole. Spacer po cmentarzu pozwala łatwo zaobserwować, który grób jest zaniedbany, a który odwiedzany. Jednak ślady pamięci często zacierają się w momencie postawienia na grobie świecącej się choinki. Wystarczy wybrać się na cmentarz w marcu, aby zauważyć, o ilu z tych grobów pamięta się na co dzień, a nie tylko od święta.

Co zrobić z dekoracjami po świętach?

Tak więc dekorujmy, twórzmy, przyozdabiajmy, palmy świece i znicze, tak aby spełniały swoje, wyżej opisane, funkcje. Natomiast miejmy również na uwadze fakt, że wkrótce zostaną one przedawnione i będzie trzeba je posprzątać. Co z dekoracjami, które są w niemal nienaruszonym stanie i mogą jeszcze długo cieszyć oko? Najprościej jest takie dekoracje zabrać i zachować na przyszły rok. Drugim sposobem na to, aby nie zmarnować zadbanej ozdoby, jest przerobienie stroika. O ile znicze trudno będzie przerobić, o tyle stroiki możemy w łatwy sposób przekomponować.

Pomysł na nową ozdobę ze starego stroika

Zachowując gałązki, stary wkład, doniczkę albo naczynie, pozostawiając wstążki, kokardy, lampki (które są znakomitą ozdobą przez cały rok), wyrzućmy elementy zabrudzone i drobne ozdoby bezpośrednio związane z Bożym Narodzeniem. Jeżeli w naszym stroiku znajdują się jednolite i jednokolorowe lub brokatowe bombki, z powodzeniem mogą posłużyć jako wypełniacz stroika. Bombki wzorzyste, z rysunkami etc. przechowajmy na przyszły rok.  Nowy rok i wyczekiwana wiosna, niosą nowe nadzieje, dlatego postawmy na przyjazne i optymistyczne kolory – zawsze odpowiednie będą odcienie zieleni i niebieskiego albo np. brudny róż. Czerwone świece adwentowe zamieńmy na eleganckie i zawsze na czasie złote albo granatowe długie świeczki, kwiaty gwiazdy betlejemskiej zastąpmy innymi świeżymi kwiatami.

Tak przerobiona dekoracja z pewnością doda świeżości, pozwoli uporządkować nagrobek, zmienić jego wystrój i zachować schludny wygląd.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu