Formalności związane z organizacją pogrzebu


Data: 26 kwietnia 2017 kategoria: Poradnik

Śmierć osoby bliskiej oznacza nie tylko żal, smutek i żałobę, ale również potrzebę zorganizowania pogrzebu. Wiąże się z tym załatwienie kilku istotnych formalności. O szczegółach informujemy w poniższym artykule.

W jaki sposób odebrać kartę zgonu?

Najważniejszym i zarazem bezpłatnym dokumentem niezbędnym do zorganizowania pogrzebu jest karta zgonu. Jeżeli zgon nastąpił z przyczyn naturalnych, np. w domu, należy wezwać lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia, którzy wystawią kartę zgonu po zdiagnozowaniu śmierci. W przypadku zgonu w szpitalu dokument wystawi lekarz prowadzący oddział, a jeśli istnieje konieczność przeprowadzenia sekcji zwłok, ciało zostaje przewiezione do medycyny sądowej, a zakład wystawi kartę zgonu na podstawie dokumentu tożsamości nieboszczyka i zezwolenia prokuratury na odbiór zwłok. Z kartą zgonu można udać się do zakładu pogrzebowego, który pomoże przewieźć zwłoki do kostnicy.

Dokumenty potrzebne do wystawienia aktu zgonu

W Urzędzie Stanu Cywilnego, który jest właściwy dla miejsca zgonu, należy w ciągu trzech dni od śmierci zgłosić śmierć bliskiej nam osoby. Po dostarczeniu odpowiednich dokumentów, takich jak: otrzymana wcześniej karta zgonu, dowód osobisty zmarłej osoby oraz opcjonalnie – książeczka wojskowa (w przypadku śmierci mężczyzn do 50. roku życia) i odpis aktu urodzenia (jeżeli zgon dotyczy dziecka), można odebrać skrócony odpis aktu zgonu. Na początku dostajemy bezpłatnie trzy egzemplarze, za kolejny należy już zapłacić.

Kontakt z zakładem pogrzebowym

Teraz można przejść do organizacji pogrzebu. Z zakładem pogrzebowym należy ustalić datę pogrzebu lub kremacji, wybór cmentarza i trumny, miejsce pochówku oraz szczegóły nabożeństwa. Pracownicy potrzebują do tego kartę zgonu, dowód osobisty oraz zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu (wraz z numerami NIP i PESEL) albo ostatni odcinek emerytury lub renty zmarłej osoby. Zakład pogrzebowy załatwia również sprawy związane z wypłatą zasiłku pogrzebowego, który jest wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi urlop okolicznościowy?

Należy również pamiętać o przysługującym pracownikowi urlopie okolicznościowym, o który trzeba zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Jeżeli zgon dotyczy małżonka, dziecka, rodzica, ojczyma lub macochy są to dwa dni. W przypadku śmierci rodzeństwa babci, dziadka, a także osoby, która jest pod naszą opieką – tylko jeden. Więcej informacji dotyczących formalności związanych z organizacją pogrzebu można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z zakładem pogrzebowym – informuje właściciel firmy oferującej Usługi Pogrzebowe Figiel „HELFA”.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu