wsparcie

Czy w Internecie można znaleźć wsparcie po śmierci bliskiej osoby?


Data: 7 kwietnia 2016 kategoria: Poradnik

Śmierć bliskiej osoby jest wielkim przeżyciem, które każdy przechodzi na swój własny sposób. Szczególnie wówczas potrzebne jest duchowe wsparcie bliskich oraz pomoc na podłożu emocjonalnym i psychologicznym. Bezpośredni kontakt na żywo jest bardzo cenny, w dobie rozwoju technologii i przerzucani rzeczywistego życia do sieci duże znaczenie ma również wsparcie w Internecie. Na czym ono polega oraz w jaki sposób można udzielić pomocy po stracie bliskiego za pomocą Internetu albo jak odnaleźć w sieci pomoc dla siebie?

Internet i jego możliwości we wsparciu emocjonalnym

Uważa się, że kontakt fizyczny daje większe możliwości niż komunikowanie za pomocą Internetu. Owszem, jest w tym wiele racji, natomiast niejednokrotnie kontakt na żywo jest za trudny dla osamotnionej osoby. Potrzeby emocjonalne zależą od charakteru danej osoby. Niektórzy po śmierci bliskiej osoby odstawią komputer na wiele miesięcy, inni, wręcz przeciwnie, znikną w realnym życiu społecznym i schowają się właśnie w sieci. A ponieważ dzisiaj Internet ma ogromne znaczenie i daje wiele możliwości, za pomocą różnych kanałów komunikacyjnych i form komunikowania może dać poszukiwaną pociechę.

Wirtualne nekrologi

Zrodziła się tendencja do zapalania wirtualnych zniczy oraz pisania oficjalnych kondolencji. O ile zasypywanie różnorodnych komunikatorów osoby w żałobie pustym słowem „kondolencje” czy emotikonami świeczki może być jeszcze bardziej dołujące, o tyle życzliwe słowa wsparcia i zaoferowanie realnej pomocy rzeczywiście podniesie na duchu. Szczególne znaczenie mają wirtualne nekrologi. Wyrażenie pamięci po zmarłym oraz złożenie w ten sposób kondolencji rodzinie i bliskim jest bardzo cenne. Wirtualny nekrolog mogą opublikować współpracownicy oraz znajomi z różnych środowisk. To forma rozpowszechniania informacji o śmierci o bardzo dużym zasięgu. Więcej na temat informowania o śmierci przeczytasz w innym artykule.

Grupy wsparcia

Jakiego wsparcia szukają osoby w żałobie w Internecie? Przede wszystkim osamotniona osoba szuka wsparcia osób, które są w podobnej sytuacji oraz psychologów. Idealnym miejscem takich spotkań w sieci są adresowane grupy wsparcia. Forum umożliwia podzielenie się swoimi problemami oraz szczere wyrażenie wszelkich obaw. Największą zaletą takiej formy pomocy jest pełna anonimowość. Co więcej, pisać możemy w każdej chwili 24h na dobę. Innym atutem jest to, że Internet zapewnia pisemną komunikację – często mówienie o naszych przeżyciach i emocjach jest zbyt trudne, wręcz niemożliwe. Wyrzucanie z siebie myśli za pomocą pisma jest o wiele łatwiejsze.

Portale tematyczne oraz porady specjalistów

Bardzo dużą pomocą dla żałobników są tematyczne portale pogrzebowe. Z jednej strony pozwolą uzyskać potrzebne informacje na temat organizacji pogrzebów, pomocy prawnej, niezbędnych formalności i wiele innych. Z drugiej natomiast – uświadamiają, że problem śmierci jest powszechny i nieunikniony. Nie pozostajemy zatem sami z problemem. Rzetelna pomoc fachowców, porady specjalistów z różnych dziedzin ułatwiają domknięcie wszelkich formalności. Artykuły psychologiczne natomiast pomogą pogodzić się ze stratą i odzyskać równowagę w życiu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu