kosmetyka pośmiertna

Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku


Data: 15 lutego 2016 kategoria: Informator

Po uprzednim przygotowaniu ciała zmarłego przez technika sekcji zwłok ostatnim etapem zajmuje się tanatopraktor. Po zabiegu tanatopraksji ciało zmarłego jest już w pełni gotowe do należytego pochówku.

Na czym polega tanatotoaleta?

Tanatotaleta polega na wyretuszowaniu ciała zmarłego, zamaskowaniu objawów rozkładu oraz choroby, na którą zmarły chorował, a która znacznie pogorszyła jego wygląd. Do korekty wizerunku wykorzystywane są specjalistyczne środki. Fachowe preparaty pomagają poprawić koloryt skóry i zamaskować przebarwienia. Do ostatecznych poprawek służą kosmetyki kolorowe. Kosmetyka pośmiertna obejmuje nie tylko twarz, lecz także wszystkie części ciała, które nie zostaną zasłonięte ubraniem. Oczywiste jest, że tanatotoaleta polega na indywidualnym działaniu, uzależnionym od konkretnej sytuacji, potrzeb, wymagań rodziny i stanu ciała zmarłego. Bierze się wówczas pod uwagę, jaka była przyczyna śmierci i w jaki sposób wpłynęła na zmianę wyglądu. W przypadku śmierci spowodowanej wypadkiem konieczna jest dodatkowa rekonstrukcja zwłok. Ta ma na celu zatuszować ubytki ciała. Niektórym ciałom wystarcza kilka drobnych poprawek, inne wymagają poważnych zabiegów.

Tak sporządzony wizaż jest elementem zabiegu. Inną częścią tegoż jest właściwy ubiór oraz odpowiednie ułożenie zmarłego w trumnie. Ubiór jest również bardzo istotny i ma jak najlepiej prezentować zmarłego. Co więcej, strój ma chować wszelkie mankamenty. Pomocne w tym są apaszki, rękawiczki oraz inne dodatki.

Podstawowe środki toalety obejmują mycie, dezynfekcję, pozbycie się wszystkich przedmiotów powypadkowych oraz po pobycie w szpitalu, zablokowanie wszystkich otworów, zabezpieczenie ciała oraz ubiór. Tanatokosmetyka omówiona wcześniej, a więc makijaż, wykonywana jest na indywidualne życzenie rodziny.

Balsamacja

Specjalistyczny zabieg balsamacji pozwala zatrzymać proces gnicia oraz doskonale zakonserwować ciało. Dzięki balsamacji, zamiast gnić, ciało wysycha, przyjmując z czasem postać prochu. Balsamacja ma szczególne znaczenie w przypadku pogrzebu planowanego na długi termin po śmierci. Balsamacja jest wykonywana na specjalne życzenie rodziny.

Zabezpieczenie ciała

Zabezpieczanie ciała przed rozkładem odbywa się poprzez wprowadzanie do żył soli usuwających z ciała bakterie. Zakonserwowane ciało może leżeć w temperaturze pokojowej, jest również zdolne do transportu.

Toalety i kosmetyki pośmiertnej dokonuje się w odpowiednich warunkach sanitarnych, przy zachowaniu higieny i zgodnie z zasadami BHP. Co więcej, tanatopraktycy zdobywają doświadczenie na specjalnych kursach. W innym artykule podpowiadamy, jak wybrać zakład pogrzebowy, który wykona również zabiegi kosmetyczne.

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu