Przebieg procesu kremacji


Data: 5 stycznia 2017 kategoria: Informator

Kremacja, czyli spalanie ciał zmarłych jest zwyczajem tak starym, jak cała ludzka cywilizacja – praktykowana była w kulturach pierwotnych oraz w czasach starożytnych w wielu zakątkach świata. Straciła ona swoje znaczenie wraz z nastaniem ery religii chrześcijańskiej, która dopuszczała palenie zwłok tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich jak wojna lub zaraza. W obecnych czasach coraz więcej osób jest zainteresowanych kremacją, mimo że wciąż na temat tego procesu krąży wiele mitów i błędnych wyobrażeń.

Kremacja – spalanie bez ognia

Każdy z pewnością kojarzy z filmów obraz trumien wtaczanych do pieca, z którego buchają potężne płomienie. Warto wiedzieć, że takie przedstawienie procesu kremacji nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Owszem, do kremacji używa się specjalnych pieców, jednak sam proces spalania zachodzi z wykorzystaniem jedynie gorącego powietrza – jego temperatura sięga 1200 stopni Celsjusza. Piec kremacyjny zasilany jest gazem ziemnym, LPG lub olejem opałowym. Składa się z dwóch komór – do pierwszej z nich wprowadzana jest trumna ze zmarłym, którego żegnają żałobnicy. Dopiero z tej komory ciało wprowadzane jest do komory spalania.

Długość procesu spalania zależy od wielkości ciała, rodzaju trumny (może być ona wykonana z drewna lub tektury, nie powinna być lakierowana, ani zawierać elementów z metalu czy tworzyw sztucznych) oraz wydajności pieca – czas potrzebny na kompletne spopielenie zwłok może wahać się do jednej do trzech godzin. We współczesnych piecach proces spalania kontrolowany jest w całości przez komputer. Po wyłączeniu pieca prochy stygną przez kilkadziesiąt minut, następnie są przesypywane do urny

Warto pamiętać o jeszcze jednym micie na temat kremacji, utrwalonym przez amerykańskie firmy – urn z prochami zmarłego nie wolno trzymać w domu, zakazane jest również rozsypywanie ich do morza. Polskie prawo przewiduje, że urny mogą być zostać pochowane wyłącznie na cmentarzach lub zatopione w morzu, w przypadku osób, które zginęły na pokładzie statku.

Większość firm zajmujących się pochówkami oferuje swoim klientom usługę kremacji zwłok. Jedną z nich jest Zakład Pogrzebowy Anubis  Wrocławia.

[avg] ([per]) [total] vote[s]

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu