koszty pogrzebu

Ile kosztuje pogrzeb?


Data: 4 sierpnia 2015 kategoria: Informator

W chwili gdy umiera nam ktoś bliski, nie chcemy liczyć pieniędzy. Koszty pogrzebu na początku mogą nie mieć znaczenia. Właściwie sprawy materialne przestają być ważne, przeżywamy bowiem stratę i dajemy upust emocjom. Niestety kwestie finansowe w czasie organizowania uroczystości pogrzebowych okazują się ponaglające i nie do uniknięcia, a czasem nawet przytłaczające i zbyt uciążliwe. W tym celu przedstawiamy zestawienie kosztów, na które powinniśmy być przygotowani, gdy przygotowujemy pogrzeb.

Zróżnicowane ceny w całej Polsce

Przede wszystkim koszty pogrzebu są uzależnione od miasta, w którym zmarły zostanie pochowany. Ceny w dużych miejscowościach są często znacznie wyższe niż w pozostałych lokalizacjach. Niezmiennie najdroższa pozostaje Warszawa, w której czasem ceny dochodzą do około sześciu tysięcy lub wyżej – górna granica przecież nie jest niczym ograniczona.

Lista wydatków i koszty pogrzebu

Miejsce pochówku

Pierwszym elementem na liście jest samo miejsce pochówku. Czy zmarły zostanie złożony do grobu rodzinnego, czy istnieje potrzeba wykupienia miejsca na cmentarzu? Koszt miejsca pochówku waha się od około jednego do nawet kilku tysięcy. Dodatkową opłatę poniesiemy, jeśli zechcemy ubezpieczyć nagrobek na wypadek różnych zdarzeń losowych, np. kradzieży. Osobną opłatę poniesiemy również za wykopanie grobu. Ta wynosi około siedmiuset złotych.

Trumna

Następny nieunikniony wydatek jest związany z wyborem trumny. Bez wątpienia najdroższe są trumny dębowe. Tańszą alternatywą są trumny olchowe albo sosnowe. Taką kupimy poniżej tysiąca złotych.

Nagrobek

Cena nagrobka jest uzależniona od jego wielkości, sposobu wykonania, materiału oraz wszelkich dodatków, na które się zdecydujemy. Ceny nagrobków wahają się od około trzech do dziesięciu tysięcy złotych. W innym artykule podpowiadamy, jaki nagrobek wybrać.

Kremacja

Inny wydatek poniesiemy, jeśli zdecydujemy się na kremację. Koszt kremacji wynosi średnio sześćset – siedemset złotych. Kremacja wymaga zakupu trumny kremacyjnej (opłata ok. trzystu złotych) oraz urny. Rozpiętość cenowa urn jest dość duża. Jednymi z tańszych są urny drewniane albo metalowe i kosztują od około stu do kilkuset złotych. Urny mosiężne z kolei kosztują nawet kilka tysięcy złotych!

Zakład pogrzebowy

Kolejne opłaty są związane z usługami zakładu pogrzebowego. Należą do nich: przygotowanie zwłok do pogrzebu (mycie, ubieranie, kosmetyka), transport ciała, przechowanie ciała w chłodni, obsługa pogrzebu i inne. Stawki rozpoczynają się od około dwóch tysięcy złotych. W tym wypadku zaoszczędzimy, jeśli przyniesiemy ubranie zmarłego – nowe ubranie może kosztować nawet do kilkuset złotych! Do kosztów dodajmy również cenę wieńców pogrzebowych i ewentualnej dodatkowej oprawy pogrzebowej – obie usługi często zapewniają firmy pogrzebowe.

Uroczystość kościelna

Należy również doliczyć dodatkową opłatę za uroczystość kościelną – ta jest zwykle opłatą dobrowolną i zależną od parafii, średnio wynosi kilkaset złotych.

Reasumując, nie da się jednoznacznie wycenić kosztów pogrzebu. Są one uzależnione od wielu czynników, np. miejsca organizowanego pogrzebu oraz naszych indywidualnych wyborów. Średni koszt pogrzebu szacuje się na około pięć tysięcy złotych. Pamiętajmy, że zasiłek pogrzebowy, o który możemy się ubiegać, zapewnia nam zwrot poniesionych kosztów w wysokości czterech tysięcy złotych.

Regulamin korzystania z serwisu
Regulamin korzystania z serwisu