Materiał Partnera

Zasady godnego zachowania

Zasady godnego zachowania

Śmierć bliskich jest bardzo poważnym doświadczeniem, a pogrzeb – sytuacją trudną i wyjątkową. Całe wydarzenie związane jest z wielkimi emocjami, których nie umiemy ukryć oraz które często powodują nami. Ważne, aby w takich chwilach postępować w zgodzie z samym sobą, zasadami kultury i należytą zmarłemu godnością.

Wola zmarłego i życzenia rodziny

Organizując uroczystości pogrzebowe, rodzina powinna mieć na uwadze wolę zmarłego. Zwykle jest ona związana ze strojem, w który zmarły zostanie złożony do trumny, nagrobkiem, a także samymi obchodami pogrzebowymi. Każdy pogrzeb ma indywidualny wymiar, który określają środowisko zmarłego, jego stanowisko oraz znajomi i krewni. Pięknym i wzruszającym elementem uroczystości jest mowa pogrzebowa. Do wygłoszenia takiej potrzebna jest odważna osoba, która przybliży uczestnikom osobę zmarłego, jego życie i postawę. Jest to doskonała forma oddania szacunku i czci zmarłemu. Mowa pogrzebowa również jest kwestią indywidualnego życzenia rodziny. Zajrzyj do poradnika, jak przygotować mowę pogrzebową.

Udział dalszych znajomych w uroczystościach

Szczególną rolę w trakcie ostatniego pożegnania odgrywają dalsi znajomi – ich obecność na uroczystościach pogrzebowych jest wyrazem szacunku i składanej pociechy ubolewającej po stracie rodzinie. Jeśli obecność wszystkich znajomych w czasie pogrzebu nie jest możliwa, taktowne będzie zorganizowanie delegacji, która pożegna zmarłego i złoży kondolencje rodzinie. Słusznym gestem jest pomoc w rozpowszechnianiu informacji o śmierci oraz powiadamianie o dacie pogrzebu i zapraszanie na uroczystość pożegnalną przez osoby trzecie – pogrzeb jest wyjątkowym wydarzeniem, w którym powinniśmy uczestniczyć z własnej woli, nie czekając na zaproszenie.

Wyrazem poszanowania powinien być również godny strój, wsparcie w oprawie uroczystości i czynny udział w niej, a także w kondukcie żałobnym. Niezbędna okaże się pomoc podczas złożenia i przenoszenia wieńców.

Jak składać kondolencje?

Bardzo trudne jest składanie kondolencji strapionej rodzinie. Wszelkie słowa mogą być zbędne, a w prosty sposób zastąpią je uścisk lub podanie dłoni. Serdecznym gestem jest kontakt z rodziną kilka dni po pogrzebie w celu zapytania o samopoczucie oraz zaoferowania pomocy w zadbaniu o grób. Pamiętajmy, że prawdziwą zażyłość ze zmarłym oraz szczery żal wyrazimy codzienną postawą w przyszłości, a nie tylko słowami w dniu pogrzebu. Oprócz godnego zachowania w czasie samych uroczystości pogrzebowych największym celem jest uczczenie pamięci o zmarłym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy