Zalety pomników cmentarnych z granitu

Wybór odpowiedniego pomnika cmentarnego to niełatwa decyzja. Z jednej chce się z szacunkiem upamiętnić bliską osobę, z drugiej trzeba znaleźć jak najbardziej wytrzymały i estetyczny pomnik. W dodatku musi być on odporny na nieustannie zmienne warunki atmosferyczne i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z tego właśnie względu coraz częściej wybierany jest niezwykle trwały granit. Poznaj więc zalety pomników cmentarnych z tego kamienia.
Pomniki cmentarne z granitu – zalety
Granit jest najczęstszym wyborem ze względu na niezastąpione właściwości. Jako szeroko występująca skała magmowa może przybierać różne barwy, zaczynając od głębokich szarości, kończąc na różowych, a nawet zielonkawych odcieniach. Dlaczego jeszcze jest on tak chętnie wybierany jako tworzywo do nagrobków?
Przeczytaj również: Jak wybrać nagrobek?
- Odporność chemiczna i mechaniczna – pomnik cmentarny z granitu jest niesamowicie odporny na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia. Granit jest znacznie bardziej funkcjonalny od marmuru, gdyż z czasem nie odkształca się, nie kruszeje i nie zmienia swojego wyglądu. Poza tym, jest tworzywem o wieloletniej wytrzymałości, do którego czyszczenia bez obaw można używać środków chemicznych, bez obaw o jego uszkodzenie.
- Ponadczasowa elegancja – chociaż funkcjonalność granitu jest najważniejsza, strona estetyczna również jest istotna. Granitowe nagrobki wyglądają bardzo dostojnie, oddając powagę miejsca pochówku. Stonowane kolory i mieniące się drobinki, sprawdzą się w przypadku każdego pomnika.
- Bogaty wybór kolorystyczny – granit to nie tylko szare i czarne odcienie. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia skomponowanie klasycznego lub zupełnie odmiennego nagrobka.
- Łatwość w czyszczeniu – w przeciwieństwie do np. chropowatego piaskowca, bardzo łatwo usunąć wszelakie zabrudzenia z granitowego nagrobka.
- Niska nasiąkliwość – woda ścieka z płyty lub z niej wyparowuje. Kamień nie nasiąka nią, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym, ponieważ nagrobek nie pęka pod wpływem mrozu.
- Obróbka – szlifowanie i cięcie tego tworzywa jest niezwykle proste, więc pomnik cmentarny może przybierać różny kształt. Poza tym, w razie wszelakich napraw, zdecydowanie łatwiej jest go przywrócić do odpowiedniego kształtu.
Jak czyścić pomnik cmentarny z granitu?
Jak mówi specjalista z zakładu Waskam Granit, najważniejsze jest, aby regularnie i systematycznie dbać o powierzchnię granitową. Zalecanie jest czyszczenie nagrobka raz w miesiącu, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, przynajmniej raz na kwartał.
Przeczytaj również: Nagrobek, który przetrwa lata
Warto zainwestować w specjalistyczne środki chemiczne, które są przeznaczone typowo do nagrobków granitowych. Jeśli jednak wolisz bardziej naturalne rozwiązania, woda z octem również powinna spełnić swoją funkcję. Pamiętaj jednak, aby nie szorować zbyt mocno powierzchni drucianymi szczotkami. Chociaż granit jest odporny na uszkodzenia, lepiej nie sprawdzać granic jego wytrzymałości.
Przeczytaj również: Ile kosztuje śmierć w Polsce: nagrobek i formalności
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zwierzyńscy Kamieniarstwo Jan Zwierzyński
Kamieniarze woj. wielkopolskie64-223 Kębłowo, Wolsztyńska
-
Granit - Mar Usługi Kamieniarskie - cięcie płytek waterjet
Kamieniarze woj. wielkopolskie64-000 Kościan, Zachodnia 8