Artykuł sponsorowany

Zalety pomników cmentarnych z granitu

Zalety pomników cmentarnych z granitu

Wybór odpowiedniego pomnika cmentarnego to niełatwa decyzja. Z jednej chce się z szacunkiem upamiętnić bliską osobę, z drugiej trzeba znaleźć jak najbardziej wytrzymały i estetyczny pomnik. W dodatku musi być on odporny na nieustannie zmienne warunki atmosferyczne i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z tego właśnie względu coraz częściej wybierany jest niezwykle trwały granit. Poznaj więc zalety pomników cmentarnych z tego kamienia.

Pomniki cmentarne z granitu – zalety

Granit jest najczęstszym wyborem ze względu na niezastąpione właściwości. Jako szeroko występująca skała magmowa może przybierać różne barwy, zaczynając od głębokich szarości, kończąc na różowych, a nawet zielonkawych odcieniach. Dlaczego jeszcze jest on tak chętnie wybierany jako tworzywo do nagrobków?

  • Odporność chemiczna i mechanicznapomnik cmentarny z granitu jest niesamowicie odporny na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia. Granit jest znacznie bardziej funkcjonalny od marmuru, gdyż z czasem nie odkształca się, nie kruszeje i nie zmienia swojego wyglądu. Poza tym, jest tworzywem o wieloletniej wytrzymałości, do którego czyszczenia bez obaw można używać środków chemicznych, bez obaw o jego uszkodzenie.
  • Ponadczasowa elegancja – chociaż funkcjonalność granitu jest najważniejsza, strona estetyczna również jest istotna. Granitowe nagrobki wyglądają bardzo dostojnie, oddając powagę miejsca pochówku. Stonowane kolory i mieniące się drobinki, sprawdzą się w przypadku każdego pomnika.
  • Bogaty wybór kolorystyczny – granit to nie tylko szare i czarne odcienie. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia skomponowanie klasycznego lub zupełnie odmiennego nagrobka.
  • Łatwość w czyszczeniu – w przeciwieństwie do np. chropowatego piaskowca, bardzo łatwo usunąć wszelakie zabrudzenia z granitowego nagrobka.
  • Niska nasiąkliwość – woda ścieka z płyty lub z niej wyparowuje. Kamień nie nasiąka nią, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym, ponieważ nagrobek nie pęka pod wpływem mrozu.
  • Obróbka – szlifowanie i cięcie tego tworzywa jest niezwykle proste, więc pomnik cmentarny może przybierać różny kształt. Poza tym, w razie wszelakich napraw, zdecydowanie łatwiej jest go przywrócić do odpowiedniego kształtu.

Jak czyścić pomnik cmentarny z granitu?

Jak mówi specjalista z zakładu Waskam Granit, najważniejsze jest, aby regularnie i systematycznie dbać o powierzchnię granitową. Zalecanie jest czyszczenie nagrobka raz w miesiącu, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, przynajmniej raz na kwartał.

Warto zainwestować w specjalistyczne środki chemiczne, które są przeznaczone typowo do nagrobków granitowych. Jeśli jednak wolisz bardziej naturalne rozwiązania, woda z octem również powinna spełnić swoją funkcję. Pamiętaj jednak, aby nie szorować zbyt mocno powierzchni drucianymi szczotkami. Chociaż granit jest odporny na uszkodzenia, lepiej nie sprawdzać granic jego wytrzymałości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy