Artykuł sponsorowany

Zalety nagrobków granitowych

Zalety nagrobków granitowych

Jednym z materiałów najczęściej wybieranych do tworzenia nagrobków jest granit. O jego popularności decydują twardość i wytrzymałość tego materiału, dzięki którym doskonale sprawdza się w polskich warunkach atmosferycznych. Przedstawiamy największe zalety nagrobków granitowych.

Granit – czym jest ten materiał?

Nagrobki granitowe spotkać można na większości polskich cmentarzy. Nic dziwnego – ten kamień ma właściwości, które czynią go niezwykle odpornym na szkodliwy wpływ zmiennych, a nawet trudnych, warunków atmosferycznych, z którymi w Polsce do czynienia mamy dosyć często.

-Niektórzy decydują się na nagrobek z takich materiałów, jak marmur i piaskowiec, jednak nie da się ukryć, że to granit od wielu lat gra pierwsze skrzypce w tej dziedzinie. To jedna z najczęściej występujących na świecie skał magmowych, a jej złoża znaleźć można także w Polsce, w tym przede wszystkim w Tatrach, na Dolnym Śląsku, w ziemi kłodzkiej i okolicach Krakowa – wymienia nasz rozmówca reprezentujący firmę Krak Stone.

Granit to skała jawnokrystaliczna, zbudowana z kwarcu, ortklazu, biotytu i plagioklazu. Od pochodzenia tego surowca zależy jego barwa. Najczęściej spotykanymi kolorami granitu są biel i różne odcienie szarości. Zdarzają się także skały czerwone i zielone.

Jakie są zalety nagrobków granitowych?

Nagrobki granitowe nie są tak często wybierane zupełnie bez powodu. Wręcz przeciwnie, mają wiele zalet, które czynią je tak popularnymi. Do tych największych należą:

  • duża wytrzymałość – w tej kategorii granit wygrywa z pozostałymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji nagrobków, ponieważ jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, uderzenia, itp.) oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatur, opady czy promieniowanie słoneczne, co czyni nagrobki granitowe bardzo trwałymi,
  • estetyka – granit to piękny surowiec, dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, spośród której każdy może wybrać propozycję idealnie odpowiadającą jego gustowi i oczekiwaniom; co ważne, nie znajdziemy dwóch identycznych bloków granitu (każdy wyróżnia się unikalną strukturą i rysunkiem żył, dzięki którym nagrobek granitowy zawsze jest jedyny w swoim rodzaju),
  • nieskomplikowana pielęgnacja – ostatnią, jednak nie najmniej ważną, zaletą nagrobków granitowych jest ich łatwa pielęgnacja: dzięki gładkiej powierzchni i nasiąkliwości granit można utrzymywać w czystości bez większych problemów i bez konieczności przeprowadzania na nim skomplikowanych i żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak widać, nagrobki granitowe to świetny wybór. Łączą one ze sobą trwałość, niezwykły design, elegancję oraz korzystne ceny.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy