Materiał Partnera

Z czego wynika popularność nagrobków granitowych?

Z czego wynika popularność nagrobków granitowych?

Wybór pomnika nagrobnego jest nie lada wyzwaniem. Musi on z jednej strony być gustowny i bezpretensjonalny, a jednocześnie wyrażać nasze emocje do osoby, którą z żalem żegnamy. Pierwszym wyborem kamienia na nagrobek będzie z pewnością granit. Nic dziwnego. Jest to kamień o wielu zaletach, doskonale nadający się na pomniki nagrobne. Z czego wynika tak duża popularność? Warto przeczytać.

Szeroki wybór kamienia naturalnego

Oferta pomników nagrobnych z kamienia naturalnego jest bardzo bogata. Najlepsze pracownie kamieniarskie specjalizujące się w przygotowaniu grobowców rodzinnych, nagrobków i pomników cmentarnych oferuję duży wybór surowców. Są to przede wszystkim granity, konglomeraty kwarcowe, marmury, piaskowce – kamienie z wielu znanych kamieniołomów krajowych i z całego świata. Tak szeroki asortyment stwarza ogromne możliwości wyboru, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i estetycznym. Niektóre kamienie uwydatniać będą klasyczną estetykę, inne nowoczesną formę i niezwykłe użyłkowania, barwy i połysk, świadczące o ich naturalnym pięknie. Z ciekawymi projektami nagrobków zapoznać się można w pracowni kamieniarskiej Grzelińscy z Aleksandrowa Kujawskiego.

Kamień na polskie warunki pogodowe

Stojąc przed wyborem najlepszego surowca na pomnik nagrobny, warto wybrać kamień, który najlepiej sprawdzi się w naszej strefie klimatycznej. Nie każdy kamień odporny jest na niskie i wysokie temperatury, opady atmosferyczne, czy też zjawiska związane z zanieczyszczeniem atmosfery, takie jak kwaśne deszcze i zapylenie. Wszystkie niekorzystne okoliczności mogą powodować powolne niszczenie niektórych kamieni i obniżać ich estetykę. Tak dzieje się na przykład z marmurem. Jest to piękny kamień, który jednak w naszym klimacie nie wytrzymuje próby czasu. Najlepszym wyborem na polskie warunki pogodowe będzie nagrobek granitowy.

Wszystkie zalety granitu – wytrzymałość na długie lata

Granit jest popularnym kamieniem wykorzystywanym w kamieniarstwie od wieków. Jego struktura jest niezwykle spójna i odporna na zabrudzenia i zarysowania. Granit wykazuje dużą wytrzymałość na kaprysy polskiej pogody. Nie tworzy pęknięć i szczelin, nawet przy gwałtownych zmianach temperatury. Gładka powierzchnia granitu umożliwia łatwe utrzymywanie nagrobka w czystości i nie wymaga szczególnych zabiegów kosmetycznych. Wystarczy jedynie zmieść zabrudzenia i przetrzeć wilgotną ściereczką. Większości granitów nie trzeba niczym impregnować, dobrze wypolerowana powierzchnia jest wystarczającym wykończeniem. Nagrobki granitowe zachwycają nie tylko wytrzymałością, ale też estetyką, różnorodnością kolorów i struktur.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy