Materiał Partnera

Wybór kolorystyki nagrobka granitowego. Co warto wiedzieć?

Wybór kolorystyki nagrobka granitowego. Co warto wiedzieć?

Zakup nagrobka wiąże się z koniecznością wyboru materiału, z którego będzie wykonany, jego rodzaju (czy ma to być pomnik pojedynczy, czy podwójny), a także kolorystyki. W przypadku materiału najlepszym wyborem zdaje się granit – wytrzymały i odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Pozostaje jedynie wybór koloru. Co warto o nich wiedzieć?

Kolor granitu a cena nagrobka

Granit jest skałą, która powstała w głębi ziemi, na skutek powolnego stygnięcia magmy. Ze względu na jej różny skład chemiczny, granity przyjmowały różne kolory. Dlatego kamienie te występują w szerokiej palecie barw: od jasnego, niemal białego, przez różne odcienie szarości, aż po czerń. Inne, spotykane kolory granitu to beże, brązy, pomarańcze, czerwienie, a także zielenie, błękity i granaty. Im mniej spotykany kolor, tym droższy kamień. I co warto wiedzieć, najtańsze są zwykle te w jasnych barwach, powszechnie występujące na terenie Polski. Pozostałe kolory granitu najczęściej sprowadzane są z zagranicy. A szeroki wybór kolorów pomników granitowych, zarówno jasnych, jak i ciemnych, oferuje m.in. zakład kamieniarski Rutkowscy w Białymstoku.  

Wybór koloru pomnika granitowego a względy praktyczne

I choć jasne granity są zwykle tańsze, to ciemne są bardziej praktyczne. Im ciemniejszy, tym mniejszą nasiąkliwością się cechuje, a więc w mniejszym stopniu narażony jest np. na ślady po leżących jesienią mokrych liściach. Ciemne granity są z tego względu także bardziej odporne na mróz, a co więcej, mniej widać na nich zabrudzenia. Jeśli jednak nie chcemy ciemnego granitowego nagrobka, możemy zdecydować się na szary kolor granitu, w dowolnym odcieniu. Jest to rozwiązanie pośrednie, ponieważ z jednej strony nie widać na nim tak zabrudzeń, z drugiej zaś łatwiej jest taki nagrobek wyczyścić.  

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kolorystyki nagrobka

Każdy kolor kamienia dobrze prezentuje się na nagrobkach. Możliwe jest także połączenie różnych odcieni i stworzenie nietypowego pomnika – wszystko zależy od życzenia zmarłego lub gustu osoby zamawiającej. Dlatego, aby wyobrazić sobie ostateczny efekt, warto wybrać się do zakładu kamieniarskiego, gdzie na miejscu można zobaczyć gotowe rozwiązania, a także zdecydować się na wybór kolorystyki kamienia. Dobrze jest również pamiętać, że jasne nagrobki prezentują się lepiej w zacienionych miejscach, natomiast ciemne wszędzie tam, gdzie nagrobek jest narażony na zabrudzenia (np. piaskiem lub spadającymi liśćmi). To pomoże wybrać właściwy kolor nagrobka.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy