Materiał Partnera

Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy

Śmierć nie wybiera czasu ani miejsca. Może się zdarzyć także podczas wyjazdu zagranicznego albo wieloletniego pobytu na obczyźnie. Wiele osób ma wolę spocząć w ziemi ojczystej, w grobie rodzinnym. Dlatego konieczne jest zorganizowanie transportu zwłok – z zachowaniem norm bezpieczeństwa i z należytym szacunkiem. Jak transport zwłok z zagranicy wygląda od strony prawnej?

Formalności związane z przewozem zwłok między granicami państw

Transport zwłok może stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dlatego przepisy są tu dość ostre, a osoba ubiegająca się o ściągnięcie z zagranicy ciała zmarłego bliskiego musi dopełnić sporo formalności. Jakich? O tym opowie specjalista z zakładu i domu pogrzebowego Anubis we Wrocławiu:
Aby przeprowadzić międzynarodowy transport zwłok, potrzebne będą takie dokumenty, jak: oświadczenie o braku choroby zakaźnej, wniosek o wydanie zezwolenia na sprowadzenie zwłok z zagranicy, upoważnienie do międzynarodowego transportu zwłok, upoważnienie do przewozu. W dokumentach muszą zawszeć się: dane osobowe osoby wnioskującej i zmarłego, przyczyna śmierci, punkt początkowy i końcowy przewozu, środek transportu.
Procedura sprowadzenia ciała do kraju może wydawać się zagmatwana, szczególnie dla osoby, która jest pogrążona w żałobie i piętrzy się przed nią wiele problemów. Dlatego domy pogrzebowe służą pomocą w zdobyciu i wypełnieniu dokumentów, w kwestiach formalnych, a wreszcie w samym procesie międzynarodowego przewozu zwłok.

Warunki przewozu ciała zmarłego przez granicę

Wymogi i formalności nie kończą się na etapie zaakceptowania wniosku o przewóz ciała. Sam przewoźnik także musi spełniać rygorystyczne normy higieny i bezpieczeństwa. Ciało może być bowiem źródłem rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów w związku z rozkładem lub z chorobami, które trapiły zmarłą osobę. Dlatego środek transportu musi być przystosowany do tak nietypowego zadania. Dotyczy to zarówno wnętrza, jak i zewnętrza. Wóz do międzynarodowego transportu zwłok musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny. Kluczem jest stabilne przytwierdzenie trumny. Nie może się ona przesuwać czy chwiać. Podłoże powinno być wykonane z materiału, który szybko i łatwo się czyści, a środki dezynfekujące muszą znajdować się w pojeździe, aby można ich było użyć w razie potrzeby. Kierowca jest odseparowany od tej części, w której ulokowana jest trumna, aby nie narażać jego zdrowia. Nie ma też mowy o tym, aby w części załadunkowej znajdowali się jacykolwiek pasażerowie. Z zewnątrz pojazd musi być dokładnie oznaczony w taki sposób, aby można było łatwo określić, co znajduje się wewnątrz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy