Materiał Partnera

Spadek z długami – jak go uniknąć?

Spadek z długami – jak go uniknąć?

Musimy pamiętać, że spadek nie zawsze wiąże się z przejęciem samego majątku. Spadek oznacza zarówno prawa, jak i obowiązki majątkowe, w związku z czym często dziedziczymy spadek obciążony długami. Rzecz jasna, chcielibyśmy uniknąć takiej sytuacji – odpowiadamy na pytanie, co uczynić w sytuacji, gdy dziedziczymy zadłużony spadek.

Przyjęcie spadku w całości lub z dobrodziejstwem inwentarza

W celu zapobiegania przejęciu długów zaleca się wybór przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza. Ten rodzaj przyjęcia, w przeciwieństwie do zwykłego przyjęcia bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, wymaga złożenia u notariusza albo w sądzie oświadczenia w ciągu sześciu miesięcy od przyjęcia spadku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że nawet jeśli spadek jest zadłużony, na pokrycie długów przeznaczymy nie więcej niż wysokość spadku – nie odpowiemy zatem własnym majątkiem.

Oświadczenia nie muszą składać spadkobiercy, którzy nie ukończyli osiemnastego roku życia. Takie osoby z zasady dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza.

Trzecie rozwiązanie: odrzucenie spadku

Inną metodą jest odrzucenie spadku. W tym celu także składamy oświadczenie w sądzie lub u notariusza, zanim minie sześć miesięcy od informacji o dziedziczeniu spadku. Odrzucenie spadku oznacza, że w następnej kolejności przechodzi on na dzieci lub wnuki spadkobiercy – oni także mają prawo do odrzucenia spadku. W przypadku małoletnich dziedziczenie ma charakter ograniczenia odpowiedzialności za długi.

Reformy na rzecz spadkobierców

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie ustawa, która ma za zadanie chronić interesy spadkobierców. Zgodnie z nią spadkobiercy dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza bez potrzeby dostarczania oświadczenia. Dopiero w przypadku wyboru innego sposobu dziedziczenia wymagane będzie dodatkowe oświadczenie. Taka forma zapewnia bezpieczeństwo niezorientowanym osobom, które z powodu niewiedzy stawały się ofiarami odziedziczonych długów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy