Pogrzeb humanistyczny i mistrzowie ceremonii
Liczba świeckich pogrzebów umyka wśród tradycyjnych ceremonii pogrzebowych. Jednak pogrzeby świeckie stają się coraz bardziej powszechne i niejednokrotnie zaskakują swoją oryginalnością. Warto wiedzieć, że oprócz tradycyjnych form pochówków, istnieją i są praktykowane formy bardzo kreatywne i indywidualne. Są to tzw. pogrzeby humanistyczne, praktykowane w charakterze świeckiej uroczystości pożegnalnej. Taka forma pochówku jest ściśle związana z działalnością mistrzów ceremonii. O ich pracy, a także o rodzaju świeckich pogrzebów informujemy w niniejszym artykule.
Mistrz ceremonii – prawdziwy mistrz
Organizacja świeckiej uroczystości pogrzebowej wymaga niezbędnej usługi mistrza ceremonii. Ich praca jest bardzo twórcza, ponieważ takie pogrzeby są wyjątkowo otwartą i nietypową formą pochówku. Zwykle o charakterze uroczystości decydują indywidualne życzenia rodziny albo pozostawiona wola zmarłego. Najprościej mówiąc, rola mistrza ceremonii jest analogiczna do roli osoby duchownej w trakcie pogrzebów wyznaniowych. Przy czym mistrzowie ceremonii nie korzystają z żadnych funkcjonujących formuł, obmyślają jednorazowe i niepowtarzalne pożegnania.
Mistrzowie ceremonii organizują uroczystość pożegnalną zarówno podczas tradycyjnego pochówku, jak i w przypadku chowania urny z prochami. Ich rola nie kończy się w momencie pożegnania ciała – są obecni podczas całego obrzędu, prowadzą ceremonię i wygłaszają przemówienia. Ich zadanie jest niezwykle ważne i wymagające.
Przygotowanie do pogrzebu humanistycznego
Organizacja pogrzebu świeckiego wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed planowaną datą pogrzebu powinno odbyć się spotkanie mistrza ceremonii z rodziną i bliskimi zmarłego. Wówczas rodzina przekazuje informacje na temat oczekiwanego charakteru pogrzebu, a także, co jest bardzo ważne, przybliża postać zmarłej osoby. Opowieści o życiu zmarłego, wspomnienia bliskich i opis osobowości zmarłej osoby pozwolą określić zamysł pogrzebu oraz zaplanować odpowiednie pożegnanie z charakterystycznymi elementami oprawy. W ten sposób pogrzeb nabierze indywidualnego, oryginalnego i intymnego charakteru.
Przebieg uroczystości
W związku z tym, że każdy pogrzeb humanistyczny wygląda inaczej, trudno jest omówić ich przebieg. Na rodzaj uroczystości wpływają przede wszystkim stanowisko zmarłej osoby, jej poglądy i zainteresowania oraz życzenia i wspomnienia rodziny. Takie pogrzeby są naprawdę niespotykane, a na ich przebieg mają wpływ również obecność uczestników ceremonii oraz ich reakcje. Nieodłącznym elementem takich uroczystości jest muzyka, często sentymentalna, zdarza się również i odważna. Wymienione powyżej elementy uzależniają również to, w jakim charakterze wystąpi mistrz ceremonii – w jaki strój się ubierze, jakie wygłosi przemówienie i w jaki sposób poprowadzi uroczystość. Brak gotowego scenariusza jest ogromnym wyzwaniem dla mistrzów ceremonii i wymaga niebywałych umiejętności – nie tylko prowadzenia i publicznego występowania, lecz także wczuwania się w rolę psychologa i utożsamiania z cierpiącą rodziną.
Jeśli wskazywać elementy powtarzające się, należy wymienić właśnie muzykę, powitanie, przemówienia dotyczące wspomnienia zmarłego oraz jego godnego pożegnania i mowa kondolencyjna adresowana do przybyłych gości i rodziny.
Opisana w niniejszym artykule praktyka pogrzebów humanistycznych jest bardzo rzadką formą pochówku. Nadal niewiele osób decyduje się na tak oryginalne i odważne pożegnania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana