Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje nagrobków

Podstawowe rodzaje nagrobków

Każdy, kto choć raz odwiedził cmentarz, pewnie doskonale wie, jak wygląda typowy nagrobek. Pozioma osłona grobu, pionowa płyta z wyrytymi na niej danymi osoby pogrzebanej w danym grobie… Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że nagrobki to – wbrew pozorom – dość zróżnicowana grupa produktów kamieniarskich. Różnią się one między sobą nie tylko surowcem, z którego je wykonano, ale również wielkością i zastosowaniem

Z czego produkuje się nagrobki

Jednym z głównych kryteriów, na podstawie których wprowadzamy podział nagrobków, jest materiał z jakiego się je wytwarza. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było wykorzystanie w tym celu lastryka, czyli mieszanki cementu, grysu i barwników. Ten stosunkowo tani materiał odznacza się bardzo wysoką odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne – dlatego idealnie nadaje się do zastosowań zewnętrznych, m.in. o produkcji nagrobków. Ostatnio jednak da się zauważyć bardzo duży wzrost zainteresowania naturalnymi surowcami. Prym w tej kategorii wiedzie granit, który również jest bardzo odporny na czynniki środowiskowe – jest nienasiąkliwy, nie płowieje na słońcu i doskonale znosi niskie i wysokie temperatury. Jednocześnie jest bardzo atrakcyjny pod kątem estetyki. Wysokiej jakości nagrobki granitowe znajdziemy w ofercie firmy Profil Granit. Wśród nagrobków można również natknąć się na te wykonane z marmuru lub piaskowca, warto jednak pamiętać, że są one dość podatne na wilgoć i zanieczyszczenia – bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji dość szybko tracą one swój pierwotny wygląd.

Wielkość nagrobka

Nagrobki dzielimy na rodzaje biorąc pod uwagę również ich wielkość. Wyróżniamy – licząc od najmniejszego do największego – nagrobki dziecięce, pojedyncze oraz podwójne, nazywane również rodzinnymi. Wyjątkowo okazałe nagrobki podwójne nazywane są również grobowcami, często są one w pewien sposób oddzielone od nagrobków w najbliższym otoczeniu, żeby podkreślić ich estetykę i znaczenie.

Nagrobki urnowe

Kremacja to coraz popularniejsza w naszym kraju forma pochówku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, urn z prochami zmarłej osoby nie można trzymać w domu – podobnie jak trumnę należy ją pochować w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. Nagrobki urnowe, zakrywające takie groby są mniejsze od tradycyjnych. Niekiedy różnią się również kształtem

Nagrobki pionowe i poziome

W Polsce tradycyjny nagrobek składa się z poziomem płyty nagrobnej i pionowej płyty z tekstem. W krajach zachodnich, między innymi USA, powszechne jest stosowanie nagrobków składających się tylko z jednego z tych elementów. Dlaczego? Głównym powodem jest oszczędność miejsca. W naszym kraju takie rozwiązania stosowane są głównie na cmentarzach wojskowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy