Artykuł sponsorowany

Pierwsze kroki po śmierci bliskiej osoby

Pierwsze kroki po śmierci bliskiej osoby

Poniżej przedstawiamy informacje o tym, jakich formalności należy dopełnić bezpośrednio po śmierci. Powinniśmy postępować zgodnie ze wskazówkami, zależnie od okoliczności, w których nastąpił zgon.

Jeśli zgon z przyczyn naturalnych nastąpił w domu:

przede wszystkim wówczas należy wezwać lekarza, który stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu. Dokument ten jest niezbędny w dalszych czynnościach. Następnym krokiem jest wybór zakładu pogrzebowego, który przewiezie ciało do chłodni i zajmie się przygotowaniem zmarłego do pogrzebu. Informację o śmierci musimy również zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego. W tym celu potrzebne będą karta zgonu oraz dowód osobisty zmarłego. Ostatnią formalnością jest zorganizowanie uroczystości kościelnej – w parafii ustalamy datę i godzinę pogrzebu. Na tym etapie potrzebne będą karta i akt zgonu.

Jeśli śmierć miała miejsce w szpitalu:

lekarz pracujący w szpitalu wystawi kartę zgonu, z którą wybieramy się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam z kolei otrzymamy akt zgonu. Następnie postępujemy analogicznie do poprzedniej okoliczności.

Sytuacją szczególną jest ta, gdy zgon nastąpi w czasie krótszym niż dwanaście godzin od przyjęcia osoby do szpitala. Z powodu niedostatecznych informacji o przyczynie śmierci konieczna może być sekcja zwłok.

W przypadku śmierci spowodowanej wypadkiem:

wezwany na miejsce wypadku lekarz stwierdza zgon, po czym wydaje nakaz sekcji zwłok. Prokuratura przekazuje sprawę zakładowi medycyny sądowej. Po uzyskaniu pozwolenia na odebranie ciała zmarłego postępujemy zgodnie z zaleceniami opisanymi powyżej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy