Artykuł sponsorowany

Organizacja transportu ciała z zagranicy

Organizacja transportu ciała z zagranicy

Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie szczególnie smutne, które odciska piętno na całym naszym życiu. W obliczu odejścia kogoś z rodziny czujemy żal i złość, często pojawia się również niedowierzanie. Emocje biorą nad nami górę, przez co trudno jest się skupić na organizacji godnego i pięknego ostatniego pożegnania. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy śmierć nastąpiła za granicami naszego kraju. Jak wygląda transport ciała z zagranicy? Gdzie możemy szukać pomocy?

Jeśli ktoś z naszych bliskich zmarł poza granicami kraju, mamy dwie możliwości dotyczące tego, jak sprowadzić jego ciało do Polski.

Możliwość pierwsza – na własną rękę

Samodzielnie sprowadzanie zmarłego do kraju nie jest proste i wiąże się z kilkoma formalnościami, którymi będziemy musieli się zająć. Przede wszystkim należy pamiętać, że prawo do sprowadzenia ciała zza granicy ma najbliższa rodzina, czyli rodzice, małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, dziadkowie, rodzeństwo oraz ciotki i stryjowie. Aby zorganizować transport zmarłego, należy wystąpić z wnioskiem o zgodę do starosty bądź prezydenta miasta na przewóz ciała do Polski. W dokumencie oprócz podstawowych danych wnioskodawcy muszą się również znaleźć informacje o osobie zmarłej, a także środek transportu, którym ciało zostanie przewiezione. Jednak to nie wszystko – potrzebny będzie także przetłumaczony na język polski akt zgonu bądź inny dokument, potwierdzający śmierć bliskiej nam osoby. Jeżeli w piśmie nie znajdzie się informacja o przyczynach zgonu, będziemy musieli zdobyć również zaświadczenie, które jednoznacznie wykluczy śmierć z powodu choroby zakaźnej. Ważne, żeby tłumaczenie zostało sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Pamiętajmy, że transport zwłok musi zostać dokonany nie później niż po trzech dniach od wydania pozwolenia. To jednak nie koniec formalności – po otrzymaniu zgody od starosty lub prezydenta, musimy wystąpić o pozwolenie na transport zwłok od konsula, zamieszkującego kraj, w którym zmarł członek naszej rodziny. Dodatkowe dokumenty będą potrzebne również, gdy planujemy przetransportować ciało drogą lotniczą.

Możliwość druga – pomoc sprawdzonego zakładu pogrzebowego

Odejście bliskiej osoby związane jest z ogromnym stresem i wielkimi emocjami. W tej sytuacji potrzebujemy czasu, aby pożegnać się z ukochaną osobą i oddać się żałobie. Jeżeli nie chcesz załatwiać szeregu formalności w tym trudnym czasie, skorzystaj z pomocy doświadczonego i zaufanego zakładu pogrzebowego, który zajmie się sprowadzeniem zmarłego z zagranicy. Tego typu pomoc świadczy cieszący się uznaniem całodobowy Zakład Pogrzebowy Augstra w Bierutowie oraz Oleśnicy, w województwie dolnośląskim. Dom pogrzebowy świadczy również kompleksowe usługi związane z przygotowaniem zmarłego do pochówku oraz organizacją ceremonii pogrzebowej Transport ciała z zagranicy warto powierzyć w ręce doświadczonych pracowników zakładu pogrzebowego. Unikniemy wówczas nieprzyjemnych formalności i będziemy mogli skupić się na przeżywaniu żałoby i pożegnaniu z bliską nam osobą.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy