Materiał Partnera

Oprawa muzyczna ceremonii pogrzebowej

Oprawa muzyczna ceremonii pogrzebowej

W trakcie przygotowań do ceremonii pogrzebowej należy pamiętać o wielu szczegółowych sprawach, do których zalicza się nie tylko zakup trumny i wieńców, zorganizowanie transportu zwłok czy opłacenie mszy, ale również odpowiedni dobór muzyki. Czym charakteryzuje się oprawa muzyczna ceremonii pogrzebowej? Spróbujemy to wyjaśnić.

Oprawa muzyczna do uroczystości

Muzyka towarzyszy nam w życiu niemal codziennie. W domu, w szkole, w pracy, w sklepie. Również większe uroczystości, takie jak ślub, wesele, bankiet czy studniówka wymagają odpowiedniej oprawy muzycznej. Podczas pogrzebu atmosfera jest nieco inna, dlatego dźwięki powinny być bardziej stonowane. W powszechnej opinii oprawa muzyczna ceremonii pogrzebowej wymaga obecności trąbki, skrzypiec lub organów. Pieśni także powinny być wyselekcjonowane, aby nie urazić zgromadzonych na uroczystości znajomych oraz rodziny.

Zespół do wynajęcia

Obecnie spotykamy się z coraz większą liczbą zespołów, nierzadko jednoosobowych, które trudnią się w zapełnianiu ciszy podczas pogrzebu graniem wybranych kompozycji. Każdy z nich posiada swój repertuar, na który składają się utwory z różnych epok, również współczesne. Można go posłuchać na stronach internetowych lub społecznościowych danego zespołu, a nawet zaaranżować spotkanie, na którym zostaną omówione szczegóły współpracy – radzi właściciel zakładu pogrzebowego z Wrocławia.

Muzyka do wyboru

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku pogrzebów świeckich, które nie wymagają obecności księdza, a mowy żałobne wygłaszane są przez doświadczonych mistrzów ceremonii, a czasem nawet przez współmałżonków. Muzykę do oprawy wybiera rodzina, najczęściej według gustu zmarłego. Dzięki temu na pogrzebach można usłyszeć klasyki polskiej lub zagranicznej muzyki rockowej. Dają one powiew świeżości wśród „Marszu pogrzebowego”, „Ave Maria” czy „Requiem” – osłuchanych kompozycji z epoki.    

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy