Artykuł sponsorowany

Opieka nad grobem

Opieka nad grobem

Niejednokrotnie zapewne przeraża nas widok opuszczonego grobu na cmentarzu. Nie pozwólmy na to, aby grób naszych bliskich był zadbany tylko od święta. Podpowiemy, jak troszczyć się o grób przez cały rok.

Firma sprzątająca groby

Rozwiązaniem dla osób zapracowanych albo dla osób starszych, których stan zdrowia nie pozwala odpowiednio zatroszczyć się o grób – jest skorzystanie z usług firm sprzątających groby. Taka pomoc jest również niezbędna dla osób mieszkających daleko od cmentarza, na którym jest pochowana bliska osoba, np. przebywających za granicą. Popularność tego rodzaju firm rośnie z roku na rok. Okazuje się, że jest to bardzo wygodna forma. Istnieje dowolność przy wyborze usług. Firmy oferują wykup abonamentów rocznych, a także jednorazowe sprzątanie okazjonalne, np. przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą czy przed uroczystością Wszystkich Świętych. Pakiety roczne są bardzo opłacalne i obejmują comiesięczne czynności takie jak mycie, woskowanie oraz zapalanie zniczy.

Na nasze życzenie firmy wykonają także dodatkowe usługi. Do takich zaliczają się organizowanie kwiatów albo odnowienie elementów znajdujących się w otoczeniu grobu, np. odmalowanie ławki, ścięcie żywopłotu albo odśnieżenie.

Czy można zaufać firmie sprzątającej? Aby mieć pewność, że firma wykonuje zlecone zadania, możemy poprosić o informowanie o poszczególnych dokonaniach. W tym celu niektóre firmy oferują dokumentację fotograficzną.

Samodzielne sprzątanie grobu

Nie trzeba wyjaśniać, że opieka nad grobem bliskich to nie tylko systematyczne sprzątanie i zapalanie zniczy, lecz także jak najczęstsze, w miarę możliwości, odwiedziny i czuwanie duchowe. Jeśli grób stanie się takim miejscem zażyłości, utrzymanie go w czystym i zadbanym stanie przez cały rok będzie bardzo naturalne.

Jak zabrać się za sprzątanie? Do tego celu będą nam potrzebne podstawowe środki czystości: woda, płyn do mycia, ścierki i zmiotka. Posłużą nam do sprzątnięcia nagrobka, oczyszczenia go z brudów, pyłów, kurzu i piasku, pozbycia się liści, porządnego umycia płyty nagrobnej oraz posprzątania otoczenia grobu. Do pozbycia się plam z zastygniętego wosku posłużą skrobaczki. Pamiętajmy o umyciu wszystkich płyt, także tej z tabliczką lub napisami i portretem zdjęciowym oraz krzyża i figur. Systematyczne sprzątanie pozwoli utrzymać grób w dobrej kondycji przez długi czas.

Jak pozbyć się uciążliwych zabrudzeń? Szczególnie uprzykrzające się są wszelkie chwasty, grzyby i pleśnie. Aby się ich pozbyć, przygotujmy specjalne środki bakteriobójcze oraz gąbki druciane. Pamiętajmy, aby w trakcie sprzątania zachować ostrożność – nieodpowiednie zabiegi mogą spowodować zdzieranie płyty nagrobka. Dowiedz się, jak wybrać najtrwalszy materiał na nagrobek.

Pamiętajmy! Nagrobek oczyszczamy na mokro, postarajmy się, aby przez cały czas był wilgotny. Po skończonym sprzątaniu, osuszmy go, ścierając wodę ścierką.

Dekorowanie grobu

Dopiero tak przygotowany pomnik możemy udekorować i przystroić zgodnie z własnym upodobaniem. W umytych uprzednio wazonach zmieniamy wodę i wkładamy do nich świeże kwiaty. Zapalamy znicze.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy