Materiał Partnera

O czym pamiętać przy organizacji pogrzebu?

O czym pamiętać przy organizacji pogrzebu?

Gdy odchodzi bliska osoba, obok poczucia żalu i straty, towarzyszy nam zwykle przekonanie, że zmarłemu należy się godne ostatnie pożegnanie. Organizacja pochówku nie jest łatwa, zwłaszcza że podejmują się jej zwykle osoby pogrążone w żałobie. W tych trudnych chwilach warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Potrzebne dokumenty

Aby przystąpić do organizacji pogrzebu, potrzebujemy kilka dokumentów. Najważniejszym z nich jest karta zgonu wystawiana przez lekarza – gdy śmierć nastąpiła w domu bądź w szpitalu. Jeśli nasz bliski był ofiarą wypadku lub przestępstwa i jego ciało trafi do zakładu medycyny sądowej – kartę zgonu wypisuje lekarz sądowy. Poza tych dokumentem potrzebować będziemy również dowodu osobistego zmarłego, zaświadczenia z zakładu pracy lub ostatniego odcinka emerytury lub renty – jeśli zmarły pobierał któreś z tych świadczeń.

Zakład pogrzebowy

Mając wszystkie potrzebne dokumenty, możemy się udać do zakładu pogrzebowego. Warto wybrać taki, który zapewnia kompleksowe usługi obejmujące organizację pochówku, pomoc w załatwieniu formalności pogrzebowych, jak również transport zmarłych. Jak zauważa pracownik Domu Pogrzebowego Dudek z Rybnika, znaczenie ma również lokalizacja zakładu oraz koszt świadczonych usług. Po przetransportowaniu zwłok do chłodni domu pogrzebowego bądź kostnicy miejskiej, bliscy zmarłego wspólnie z pracownikami zakładu ustalają najbardziej odpowiedni termin pogrzebu lub kremacji. Wybrać należy również cmentarz, na którym pochowany będzie zmarły. Zwykle jest to cmentarz na leżący do rodzinnej parafii zmarłego, w kościele parafialnym odbywa się również zazwyczaj nabożeństwo pożegnalne. Do rodziny należy również wybór trumny oraz obrządku religijnego, zgodnie z którym odbędzie się pogrzeb. Jeśli trafimy na życzliwych pracowników zakładu pogrzebowego, pomogą nam w załatwieniu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego (akt zgonu) oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (zasiłek pogrzebowy). Zakład pogrzebowy pozostawia zwykle Klientom wybór firmy płatności – może być to gotówka, przelew, a nawet odroczenie płatności do czasu, aż wypłacony zostanie zasiłek pogrzebowy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy