Artykuł sponsorowany

Najdroższe i najtańsze materiały do wykonania nagrobka

Najdroższe i najtańsze materiały do wykonania nagrobka
Nagrobki mogą być wykonane z różnych surowców, jednak do najczęściej wykorzystywanych należą: kamienie naturalne, konglomerat kwarcowy oraz lastryko. Zależnie od wybranego materiału ceny pojedynczego nagrobka mogą wahać się od 4 tys. do nawet kilkunastu tysięcy za nagrobek pojedynczy. Poszczególne materiały różnią się cenowo nie tylko między sobą, ale również wewnątrz danej grupy, ponieważ mogą być różnej jakości i pochodzenia.

Lista materiałów do wykonania nagrobka – od najtańszych do najdroższych

Lastryko – Zdecydowanie najtańszym rodzajem materiału jest lastryko. Z tego też powodu było ono powszechnie stosowane do tworzenia nagrobków w czasach PRL-u. Niestety jego ogromną wadą jest duża wchłanialność wody, która w okresie zimowym może prowadzić do pęknięć, a latem i jesienią do przebarwień. Granit – Choć wiele osób może to zdziwić, to dość tanim materiałem na nagrobki jest granit. Jest to związane z tym, że ceny tego surowca są niezwykle zróżnicowane. Do najbardziej prestiżowych należą granity ze Szwecji i Afryki, co podwyższa ich cenę. W przypadku odmian polskich jest ona znacznie niższa. Granit jest też najwytrzymalszym materiałem, który jest stosowany do tworzenia nagrobków. Konglomerat – sam konglomerat kwarcowy nie należy do najtańszych, jednak wykonane z niego nagrobki wciąż mają bardzo konkurencyjne ceny w stosunku do wielu kamieni naturalnych. Jego zaletą jest bogata oferta kolorystyczna. Piaskowiec – ta skała osadowa nie należy do tanich rozwiązań, nawet w przypadku zastosowania surowca o słabszych właściwości. Jednakże materiał gorszy jakościowo może być złą inwestycją, ponieważ piaskowiec sam w sobie wymaga dużo uwagi i pielęgnacji. Marmur – zdecydowanie najdroższe są nagrobki marmurowe. Nawet odmiany mniej prestiżowe są w najlepszym przypadku w średniej półce cenowej. Natomiast sam surowiec jest bardzo wytrzymały, ustępując w tej materii jedynie granitowi. Tworzeniem nagrobków zajmują się rzemieślnicy z zakładów kamieniarskich, takich jak AGRAN Kamieniarstwo z Piekar Śląskich. Najczęściej wykonują oni nagrobki granitowe ze względu na jego świetną proporcję jakości do ceny.

Które tanie nagrobki cechuje najwyższa wytrzymałość?

Ze względu na ogromne koszty, które niesie ze sobą pogrzeb, większość osób szuka tanich nagrobków. Zdecydowanie wśród mniej kosztownych materiałów najlepiej prezentuje się granit. W przeciwieństwie do lastryko nie wchłania on wody oraz jest odporny na niskie temperatury panujące zimą. Granit nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu świetnie prezentuje się przez długi czas.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy