Materiał Partnera

Liternictwo nagrobne. Jak wybrać odpowiedni krój liter?

Liternictwo nagrobne. Jak wybrać odpowiedni krój liter?

Podczas planowania wyglądu nagrobka trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak wybór kamienia oraz napisu. Litery różnią się od siebie między innymi fontem, rozmiarem, a także techniką wykonania. Jakie opcje są zatem do wyboru? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz poznać dostępne kroje liter i ułatwić sobie projektowanie nagrobka oraz dowiedzieć się więcej na temat cen napisów.

Ile kosztuje nagrobek?

Wybór kroju liter jest bardzo ważny podczas zamawiania napisu nagrobnego, ale nie jest to jedyna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Ważna jest również ich liczba oraz wielkość. Cena napisu zależy między innymi od tego, z ilu elementów będzie się on składał. Oczywiste jest, że na nagrobku trzeba zawrzeć imię, nazwisko oraz daty urodzenia i śmierci zmarłego, ale często umieszcza się tam również tematyczne sentencje, dlatego warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Litery mogą być wykonywane w różny sposób. Z reguły na kamieniu nagrobnym tworzy się żłobienia, które są następnie wypełniane farbą. Inne metody to kucie liter w płycie lub wykonywanie ich z metalu. Poza napisem podstawowym czynnikiem jest także wybór materiału, z którego ma być zrobiony nagrobek. Zazwyczaj jest to granit lub niektóre piaskowce.

Font liter nagrobnych

Od wybranej czcionki zależy w dużej mierze estetyka nagrobka. Litery mogą być proste albo bardziej ozdobne. Najmniej skomplikowane są fonty bezszeryfowe. Charakteryzują się one prostotą i przejrzystością, dzięki czemu wyglądają klasycznie i nie sprawiają problemów w odczycie. Z kolei fonty szeryfowe są dodatkowo ozdobione poprzecznymi lub ukośnymi liniami na krawędziach liter. Jeszcze bardziej nietypowe są napisy kaligraficzne. Litery w takich fontach mają zaokrąglone kształty oraz liczne zdobienia. Obecnie wybór kroju napisu jest bardzo bogaty i stale się powiększa. Podczas podejmowania decyzji co do konkretnego fontu warto wziąć pod uwagę jego walory estetyczne, ale również czytelność i przejrzystość. Istotą napisów umieszczanych na nagrobkach jest informowanie na temat zmarłego i upamiętnianie go poprzez sentencję. Napis nie może być zatem trudny do odczytania. Ważny jest także wybór kamienia, na którym litery będą się dobrze prezentowały przez lata. Wykonywaniem nagrobków zajmują się profesjonalne firmy, takie jak PROKAM. Jakość materiału i napisu jest niezwykle istotna, w końcu nagrobki powinny cechować się dużą trwałością i odpornością na zniszczenia. Warto zatem korzystać z usług specjalistów.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy