Materiał Partnera

Kremacja czy pochówek tradycyjny – co wybrać?

Kremacja czy pochówek tradycyjny – co wybrać?

Każdy z nas zapewne przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jak będzie wyglądał jego pogrzeb. Niektórzy mają sprecyzowane oczekiwania i informują o nich rodzinę, inni z kolei zdają się na tych, na których spadnie obowiązek organizacji pochówku. Największy dylemat dotyczy sposobu przygotowania zwłok. Co jest lepsze: pochówek tradycyjny czy kremacja?

Pochówek tradycyjny a kremacja – co wybrać?

Ostatnią przysługą, którą bliscy mogą wyświadczyć zmarłemu, jest jego godny pochówek. Nie każdy definiuje to pojęcie tak samo. Wybór między pogrzebem tradycyjnym a kremacją nie jest łatwy. Czym się przy nim kierować? Normy kulturowe nakazują, aby uszanować ostatnią wolę zmarłego. Powinno to dotyczyć także formy pogrzebu. W dobrym tonie będzie pozwolenie na to, aby ostatnie pożegnanie było zgodne z jego życzeniem. Jeżeli za życia osoba chowana zaznaczy, że chce zostać skremowana, obyczaj każe uwzględnić jej życzenie, nawet jeżeli dla niektórych członków rodziny mogłoby to być kontrowersyjne. Coraz więcej zakładów pogrzebowych daje wybór między kremacją a tradycyjnym pochówkiem. Zalicza się do nich np. Zakład Pogrzebowy Witwicka.

Przewaga kremacji nad tradycyjnym pochówkiem

Jeżeli nie znamy życzenia osoby zmarłej co do przebiegu pogrzebu, można wziąć pod uwagę aspekty: religijny, kulturowy, a wreszcie ekonomiczny. Nie wszystkie wyznania dopuszczają kremację. Niektórzy czują sprzeciw wobec spopielenia zwłok bliskiej osoby. Wtedy lepiej zdecydować się na tradycyjny pochówek, który nie urazi niczyich uczuć. Wreszcie należy wziąć pod uwagę koszty. Zasiłek pogrzebowy ledwo wystarcza na skromny pochówek tradycyjny. Można pożegnać bliską osobę w pięknej oprawie, a przy tym znacznie taniej, decydując się na kremację. Pogrzeb z kremacją jest znacznie tańszy z kilku powodów.
  • Ciało poddawane kremacji nie wymaga przygotowania, bo nie jest wystawiane na widok publiczny. Nie płacimy za elegancki strój ani makijaż. To oszczędności sięgające od ok. 400 do nawet ponad 1000 zł.
  • Trumny, w których ciała poddawane są kremacji, wykonuje się z taniego materiału, który łatwo się spala. To koszt zdecydowanie poniżej 1000 zł. Tymczasem drewniane trumny przeznaczone do tradycyjnego pochówku są nawet dwukrotnie droższe.
  • W odróżnieniu od trumny, urna nie wymaga dużych ilości wiązanek kwiatów. Te stawiane tradycyjnie na wieku trumny kosztują około 200 zł. Niewiele więcej (ok. 300 zł) kosztuje skromna urna.
  • Urna z prochami nie wymaga karawanu. Ma ona pojemność około 3‒3,5 litra, jest więc na tyle mała i lekka, że jedna lub dwie osoby mogą nieść ją w rękach podczas pogrzebu.
  • Urnę można złożyć w grobie i nie zajmie wiele miejsca. Jeżeli wszystkie osoby, dla których przewidziano wspólny grobowiec, zdecydują się na skremowanie, nie będzie potrzeby pogłębiania grobu na przestrzeni lat.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy