Artykuł sponsorowany

Kremacja ciał

Kremacja ciał

Kremacja, mimo że coraz bardziej popularna, wciąż budzi wiele wątpliwości. Decyzja o kremacji jest indywidualnym wyborem umotywowanym naszymi racjami i wolą zmarłego.

Czym właściwie jest kremacja i na czym polega? Jakie są kwestie formalne związane z kremowaniem ciał? Jakie są również wątpliwości związane z takim rodzajem pochówku?

Bez wątpienia najczęstszą formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb. Mimo to niektórzy decydują się na kremację ciała zmarłego, a jeszcze inni zastanawiają się, czy to odpowiedni sposób chowania zmarłych. Niniejszym postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania oraz przybliżyć samo pojęcie kremacji.

Tradycja kremowania ciał zrodziła się w XIX wieku we Włoszech. Kremacja z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularna, o czym świadczą powstające nowe spopielarnie. W tej chwili w Polsce powstają krematoria w coraz większej liczbie miast.

Jak przygotować zmarłego?

Ciało zmarłego powinno być przygotowane tak samo, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. W tym celu potrzebne są zabiegi kosmetyczne oraz ubiór. Standardowe ubranie może zastąpić całun.

Proces spalania

Do kremacji niezbędna jest trumna kremacyjna. Jest to specjalny rodzaj trumny ekologicznej, która nie zawiera wszelkiego rodzaju ozdób i materiałów niewskazanych do tego celu. Spalanie trwa dwie godziny i polega na umieszczeniu trumny z ciałem w piecu z powietrzem rozgrzanym do 1200 stopni. Prochy umieszcza się w urnie.

Uroczystość pogrzebowa

Krematoria udostępniają zwykle specjalną salę pożegnań, w której, w czasie procesu spalania, rodzina żegna zmarłego. Najczęściej towarzyszy temu muzyka, a na życzenie rodziny mogą być dodatkowo projektowane zdjęcia z życia zmarłego.

Kolejnym etapem pogrzebu jest pożegnanie prochów i złożenie ich w grobowcu albo kolumbarium.

Wymagania

Urna z prochami zmarłego nie wymaga organizacji specjalnego transportu, w przeciwieństwie do trumny z ciałem (przeczytaj więcej na temat transportu zwłok). Rodzina sama może przewozić urnę. Jedynym warunkiem, który należy zachować na każdym etapie, jest szczególne poszanowanie i zgodność z zasadami etyki.

Formalności

Nie możemy zapomnieć o wymaganych dokumentach, do których zaliczają się akt zgonu i zezwolenie na kremację.

Wątpliwości moralne

Szczególne wątpliwości może budzić zgodność z zasadami Kościoła katolickiego. Podkreśla się przede wszystkim, że przeciwne z wiarą katolicką jest spopielanie zwłok w celach przeciwnych religii. W przypadku kremacji msza pogrzebowa odbywa się przed spaleniem ciała. Ceremonia złożenia urny w grobowcu jest dla najbliższej rodziny. Zabrania się również rozsypywania prochów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy