Jakie dokumenty należy przygotować, aby załatwić pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny czas, w którym przeżywa się wiele emocji. Niestety nawet w tych ciężkich chwilach jest kilka spraw formalnych, którymi należy się zająć. Aby zorganizować potrzeb, do zakładu pogrzebowego należy dostarczyć niezbędne dokumenty, bez których ceremonia nie ma prawa się odbyć. Jakie dokumenty trzeba zatem przygotować, aby załatwić pogrzeb?
Najważniejsze dokumenty potrzebne do przygotowania pogrzebu
Pierwszym i tak naprawdę najważniejszym dokumentem, który jest wystawiany zaraz po śmierci bliskiej osoby jest karta zgonu. Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu, taką kartę wystawia lekarz, jeśli zaś poza szpitalem, na przykład w domu, to karta zgonu będzie wystawiona przez lekarza rodzinnego lub lekarza Pogotowia Ratunkowego. Bez karty zgonu nie można otrzymać aktu zgonu, który jest dokumentem wiążącym. Aby go otrzymać, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od śmierci.
Jeśli zaś chodzi o zakład pogrzebowy, ten do zorganizowania pogrzebu będzie potrzebował kartę zgonu (o ile zlecenie obejmuje opłaty kancelaryjne i przygotowanie miejsca na cmentarzu), akt zgonu do ZUS, legitymację ZUS emeryt /rencista (o ile zostanie pobrany zasiłek pogrzebowy 4000 zł na poczet pokrycia kosztów pogrzebu), stosowany akt potwierdzający stosunek pokrewieństwa ze zmarłym stosownym aktem, dowód współmałżonka zmarłego, NIP zmarłej osoby oraz jej współmałżonka, legitymację ZUS zmarłego i jego współmałżonka, zaświadczenie z pracy o okresie zatrudnienia (jeżeli zmarły był osobą pracującą) oraz zaświadczenie z parafii (jeśli nabożeństwo odbywa się poza parafią zmarłego).
Czy zakład pogrzebowy może pomóc z formalnościami?
Wiele zakładów pogrzebowych, w tym Zakład Pogrzebowy Funeral, oferuje pomoc z załatwieniem wszystkich formalności pogrzebowych. Pracownicy rozumieją, że jest to szczególnie trudny czas dla bliskich i robią wszystko, by jak najbardziej im to ułatwić. Do zadań rodziny będzie więc należało przywiezienie ubrań i ewentualnych pamiątek po zmarłych, które mają z nim trafić do trumny, oraz ustalenie terminu z księdzem. Tego typu rozwiązanie staje się coraz popularniejsze ze względu na ilość formalności, których trzeba wypełnić, przygotowując się do pogrzebu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Pogrzebowy Nadzieja
Pogrzebowe usługi woj. małopolskie32-400 Myślenice, Kazimierza Wielkiego 27A
-
Chojna Zakład pogrzebowy międzynarodowy transport zmarłych Aneta Chojna
Pogrzebowe usługi woj. świętokrzyskie28-200 Staszów, 11 Listopada 42
-
Filip Frankowski.Maria Frankowska. Zakład Pogrzebowy
Pogrzebowe usługi woj. małopolskie32-084 Morawica 263