Artykuł sponsorowany

Jaką wybrać odzież pogrzebową dla zmarłego?

Jaką wybrać odzież pogrzebową dla zmarłego?

Jednym z elementów, o który powinniśmy zadbać w czasie przygotowywania pogrzebu, jest wybór odpowiedniej odzieży pogrzebowej. Ta ma znaczenie symboliczne, a także wpływa na powagę ceremonii. Odpowiednio dobrany strój jest wyrazem szacunku dla zmarłego oraz ostatnim sposobem komunikacji zmarłego z uczestnikami pogrzebu, o którą to powinniśmy zadbać w imieniu chowanej osoby.

Czy zakład pogrzebowy zapewni odzież pogrzebową?

Przede wszystkim kwestię warto omówić z firmą pogrzebową już na pierwszym spotkaniu, aby wyjaśnić, co wchodzi w zakres usług pogrzebowych i czy zakład pogrzebowy zajmuje się ubieraniem zmarłego. W ramach krótkiego przypomnienia odsyłamy do artykułu dotyczącego wyboru zakładu pogrzebowego i konsultowania się z nim.

Większość zakładów pogrzebowych oferuje kompleksową usługę przygotowywania ciała zmarłego do pochówku, zapewniając nam dwie możliwości: ubranie zmarłego w ubrania przyniesione do zakładu przez rodzinę albo w ubrania zakupione w zakładzie pogrzebowym specjalnie na tę okoliczność.

Jak ubrać zmarłego?

Czynność ubierania zmarłego jest ostatnim etapem przygotowania ciała do pochówku. Przeczytaj, jak odpowiednio przygotować ciało zmarłego oraz na czym polega tanatotoaleta.

Ubiór musi jak najlepiej prezentować zmarłego – tuszować wszystkie niedoskonałości, chować mankamenty i odwracać uwagę od wszelkich zmian, które zaszły na ciele zmarłego na skutek śmierci lub długotrwałej wyniszczającej choroby. Wiele niedoskonałości pomoże zatuszować kosmetyka pośmiertna, natomiast ubranie jest dopełnieniem wykonanego makijażu pośmiertnego. Mankamenty pomogą schować dodatkowe akcesoria funeralne, takie jak rękawiczki czy apaszki.

Następnym zadaniem odzieży pogrzebowej jest przygotowanie zmarłego do uroczystości, której powaga wymaga odświętnego stroju. Co więcej, ubierając zmarłego, nie możemy zapomnieć o tym, jaka zmarła osoba była. Jej charakter, styl i upodobania muszą być w zgodzie z wizerunkiem w czasie ostatniego pożegnania.

Jak wybrać ubrania?

Często zmarli jeszcze przed swoją śmiercią przygotowują ubrania, w których chcieliby zostać pochowani. W takiej sytuacji należy uszanować wolę zmarłego i ubrać go zgodnie z życzeniem. Jeśli natomiast nie mamy takiej wskazówki, możemy wybrać spośród dwóch możliwości:

  • ubrać zmarłego w jego własne ubrania,
  • kupić specjalne ubranie pogrzebowe.

Zaletą pierwszego rozwiązania jest dopasowanie ubrań do upodobań zmarłego, a także do jego wizerunku. Istnieje jednak obawa, że ubranie okaże się niedopasowane, jeśli np. zmarły znacznie schudł na skutek choroby.

Bardzo ważne jest wybranie ubrań w odpowiednim rozmiarze – to bardzo trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy zakładu pogrzebowego. Nierzadko buty zmarłego okazują się za małe z powodu opuchlizny stóp.

Kobiecie należy założyć rajstopy, można wybrać sukienkę, garsonkę albo spódnicę i bluzkę, na głowę można wpiąć toczek albo założyć kapelusz, a szyję owinąć szalem. Mężczyzn ubiera się w garnitury, przy czym pamiętajmy o dodatkach – krawat i spinki do koszuli są obowiązkowe w odświętnym stroju.

Ubranie nie może być ekstrawaganckie, musi być skromne, a jednocześnie uroczyste i schludne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy