Materiał Partnera

Jak zaplanować własny pogrzeb?

Jak zaplanować własny pogrzeb?
Planowanie własnego pogrzebu jest usługą oferowaną przez niektóre firmy zajmujące się organizacją pochówku. Choć temat budzi niemałe kontrowersje, staje się jednocześnie coraz bardziej popularny. Głównym powodem jest chęć zabezpieczenia swoich bliskich przed niebotycznymi kosztami pogrzebu, a także oszczędzenie im silnych emocji towarzyszących organizacji ceremonii. Jak zaplanować własny pogrzeb, by wszystko przebiegło tak jak tego chcemy?

Zaplanowanie własnego pogrzebu pozwoli odciążyć bliskich

Przez całe życie zabezpieczamy nie tylko swoje zdrowie, ale również nieruchomości oraz przedmioty mające pewną wartość materialną. Dlaczego więc nie pomyśleć o szczegółowym zaplanowaniu własnego pochówku? Większość osób liczy na to, że ceremonia przebiegnie z poszanowaniem potrzeb zmarłego, jednak pogrążeni w żałobie bliscy nie zawsze są w stanie dopiąć wszystko na ostatni guzik. Zaplanowanie własnego pogrzebu pozwoli zdjąć z rodziny smutny obowiązek organizacji ceremonii, co z pewnością znacznie ułatwi im przetrwanie tego trudnego momentu.
Usługa polegająca na planowaniu własnego pogrzebu staje się coraz bardziej popularna nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Nasi klienci chcą wyręczyć swoich bliskich w organizacji pochówku, bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że emocje towarzyszące śmierci członka rodziny są niebywałe. Zaplanowanie własnego pogrzebu pozwoli ustalić jego dokładny przebieg – taki, którego mogliby nie przewidzieć najbliżsi osoby zmarłej – objaśnia pracownik Zakładu Usług Pogrzebowych Charon.

Jakie kwestie poruszane są z firmą pogrzebową?

Jak wspomniał nasz rozmówca, zaplanowanie pogrzebu wymaga przeprowadzenia szczegółowych rozmów na temat upodobań klienta. Jedną z najważniejszych kwestii jest charakter pochówku, który może odbyć się w obrządku świeckim lub religijnym. Bardzo ważne jest również wybór miejsca, gdzie odbędzie się ceremonia, a także wskazanie cmentarza, na którym spocznie dana osoba. Nie bez znaczenia pozostaje sprawa dotycząca pochówku w tradycyjnej trumnie lub urnie, co w tym drugim przypadku wiąże się z poddaniem ciała kremacji. Pracownicy zakładu pogrzebowego zapytają również o to, kogo powiadomić o pogrzebie oraz czy klient życzy sobie, by ktoś z rodziny wygłosił mowę podczas ceremonii. Osoba planująca własny pogrzeb decyduje także o obecności oprawy muzycznej, a nawet o organizacji konsolacji (stypy). Aby wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami warto wskazać pełnomocnika, który dopilnuje późniejszych formalności. Mimo tego, że temat planowania własnego pogrzebu wydaje się kontrowersyjny, wcześniejsze zaplanowanie szczegółów jego przebiegu zapewni względny spokój bliskim. Dana osoba ma wówczas pewność, że wszystko odbędzie się tak jak sobie tego życzy, bez konieczności zbytniego angażowania członków rodziny. Rozwiązanie tego typu pozwala również zawczasu uregulować jakże ważne kwestie finansowe związane z organizacją ceremonii.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy