Artykuł sponsorowany

Jak wygląda pogrzeb w obrządku katolickim?

Jak wygląda pogrzeb w obrządku katolickim?
Pogrzeb może zostać zorganizowany w Polsce w różnych obrządkach. Możliwy jest między innymi pogrzeb świecki, przeznaczony dla ciał zmarłych, którzy za życia nie wyznawali żadnej wiary. Najpopularniejszy jednak jest pogrzeb w obrządku katolickim. Sprawdź, na czym on dokładnie polega, czyli jak katolicy chowają zmarłych. Dowiedz się również, czy w kościele, do którego należą, dopuszczalna jest kremacja ciała zmarłego.

Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku

Kluczowym elementem organizacji pogrzebu jest przygotowanie ciała do pochówku, na który składa się toaleta i kosmetyka pośmiertna (tanatotoaleta i tanatokosmetyka), a także wybór odpowiedniej odzieży dla zmarłego. Na tym etapie wykonywane są podstawowe czynności higieniczne, jakim powinno zostać poddane ciało, między innymi mycie, dezynfekcja czy układanie włosów. Następnie pracownik domu pogrzebowego, takiego jak firma świadcząca usługi pogrzebowe Rybarczyk Paweł Kraus, stosuje makijaż z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów poprawiających koloryt skóry – zachowując przy tym pełne skupienie, zaangażowanie oraz poszanowanie dla zwłok. Finalnie ciało jest odziewane w odpowiednio dobrane do sytuacji i woli rodziny zmarłego ubranie.

Kolejne etapy pogrzebu w obrządku katolickim, czyli czuwanie, liturgia i pochówek

Przygotowanie ciała zmarłego pozwala na czuwanie przy zmarłym, liturgię żałobną i pochówek – w ziemi lub w krypcie. Wszystkie te elementy mają na celu uzdrowienie i przywrócenie sobie duchowej pełni – jako osobie będącej w żałobie po śmierci bliskiego. W trakcie czytania fragmentów Pisma Świętego czynione są nawiązania do życia zmarłego, co pozwala żałobnikom na ostatnie pożegnanie z nim. Liturgia pogrzebowa poświęcana jest tematyce wybaczania grzechów i zbawienia duszy wiernego, który odszedł do nieba. Ostatnim etapem pogrzebu jest pochówek na cmentarzu katolickim, podczas którego następuje czytanie Pisma Świętego, a także wygłoszenie słów nadziei, wstawiennictwo za zmarłym oraz modlitwa wszystkich zebranych wiernych.

Czy kościół katolicki zezwala na kremację zwłok?

Kremacja zwłok, którą wykonują domy pogrzebowe, np. w Głogowie, jest dozwolona w Kościele katolickim od 1963 roku. Rodziny, które się na nią decydują, powinny jednak pamiętać o tym, że katolików obowiązuje między innymi zakaz rozrzucania prochów lub przechowywania ich w domu. Niedozwolone jest również rozdzielanie prochów pomiędzy członków rodziny czy przechowywanie ich w innych przedmiotach niż urny, np. w pamiątkach lub biżuterii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy