Artykuł sponsorowany

Jak wybrać nagrobek?

Jak wybrać nagrobek?

Wybór grobu wymaga bardzo trudnej i przemyślanej decyzji. Często nasz wybór umotywowany jest ceną. Aby jednak poznać przybliżoną cenę, musimy określić swoje preferencje. Na co zwrócić uwagę? Jaki nagrobek wybrać? Zapraszamy do lektury!

Ceny różnią się między sobą w zależności od miejscowości, miejsca pochówku oraz oczywiście samego nagrobka i sposobu jego wykonania. Wybieramy następujące elementy: wielkość pomnika, materiał, kolor oraz elementy dodatkowe. Rozpiętość cenowa jest ogromna, a uzależniona zostaje od projektu, na który się zdecydujemy – indywidualne projekty przewyższają cenowo tradycyjne pomniki.

Wielkość grobu

Wielkość nagrobka różnicuje to, czy jest on pojedynczy, podwójny, czy jest większym grobowcem rodzinnym. Rozmiar pomnika decyduje o ilości materiału potrzebnej do jego wykonania. Ta z kolei ma wpływ na ogólną cenę. Podsumowanie kosztów pogrzebu znajdziesz w osobnym artykule.

Wykonanie

Powszechnymi materiałami stosowanymi do wykonywania nagrobków są marmur, granit i piaskowiec. Jeśli wybrany przez nas materiał znacznie pogorszy się pod wpływem warunków pogodowych, mamy prawo do reklamacji. Istotne jest rozważne wybranie materiału, który przetrwa próbę czasu. W tym celu zasięgnijmy fachowej pomocy kamieniarza. Cena uzależniona jest także od koloru materiału! Okazuje się, że im ciemniejszy granit, tym trwalszy i odporniejszy, a co za tym idzie – droższy. Kolejną decyzją jest kształt nagrobka. Dodatkowe wycięcia i falowane brzegi kosztują. Każdy model nagrobka umożliwia różnorodne zestawienia płyt – nie musi być pojedyncza, ale może składać się z kilku warstw. Podobnie wpływ na cenę ma rodzaj wykończeń krawędzi płyt – ozdobniejsze wersje są bez wątpienia droższe.

Napisy na nagrobku

Napis jest wyjątkowo ważnym elementem, przy wyborze którego powinniśmy dołożyć wszelkich starań. Ma on służyć przez bardzo wiele lat i ułatwiać identyfikację grobu. Mamy pełną dowolność podczas wyboru napisu na nagrobek. Ustalamy styl, czcionkę, kolor, a także sposób wykonania (mamy do wyboru litery metalowe, malowane, grawerowane, mosiężne czy piaskowane w granicie).

Portret na nagrobku

Czy słuszne jest umieszczanie portretów, czy lepiej z nich zrezygnować? Obok napisu zdjęcie służy identyfikacji grobu. Często to fotografia pozwala rozpoznać zmarłego przez kolejne pokolenia. Dawniej umieszczano porcelanowe i owalne tabliczki z portretem zmarłego w kolorze sepii. Dziś wykorzystuje się tego typu portrety w różnych kolorach. Inną metodą jest przeniesienie podobizny na kamień poprzez wytłoczenie albo grawerowanie komputerowe. Jakikolwiek sposób wybierzemy, pamiętajmy, aby wybrać odpowiednie zdjęcie. Powinno być aktualne i przedstawiać zmarłego w taki sposób, w jaki chcemy go zapamiętać.

Dodatki

Elementy dodatkowe wykonywane są na specjalne życzenie. Krzyż, płaskorzeźba, figura – to tylko niektóre możliwości.

Nasz wybór powinien być umotywowany trwałością i jakością materiałów oraz dodatków. Pamiętajmy jednak, że nagrobek jest narażony na zabrudzenia i uszkodzenia. W tym celu konieczna jest odpowiednia opieka nad grobem. Więcej na temat sprzątania grobów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy