Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy

Odejście bliskiej osoby to bardzo trudny moment dla każdego, kto się z tym zetknął. I nie chodzi wyłącznie o poczucie straty i żal, ale też o te sprawy bardziej przyziemne – formalności. Jest to o tyle ciężki temat, że nie ma od nich ucieczki, a czas na nie bardzo krótki. Na szczęście nie są wcale takie straszne, jak się z początku wydają. Z tego artykułu dowiesz się, jak uzyskać zasiłek pogrzebowy.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

Śmierć ma to do siebie, że często przychodzi zupełnie niespodziewana i to, że dotyczy absolutnie każdego – bogatego i biednego. Jednak to ci drudzy mają wtedy większy kłopot, ponieważ pogrzeby, nawet te najprostsze, nie należą do taniej usługi i nie każdego stać na wyprawienie pogrzebu od ręki. Na całe szczęście z pomocą przychodzi nam ZUS i możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego. Jak przy każdym zasiłku, trzeba spełnić pewne warunki aby móc go otrzymać i jest przyznawany w określony sposób. Podstawowym warunkiem wymaganym do tego, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy jest to, aby zmarły w dniu śmierci podlegał ubezpieczeniom społecznym, był na emeryturze lub miał uprawnienia do innych świadczeń z ZUS. Działa to jednak niejako w drugą stronę – zmarły nie musiał spełniać tego warunku, ale spełnia go osoba z jego najbliższej rodziny, która wyprawia mu pogrzeb i ponosi jego koszty. Jeżeli ani zmarły ani nikt w rodzinie nie spełnia tego warunku – zmarły zostanie pochowany na koszt państwa, jednak odbywa się to wtedy na warunkach ustalonych przez państwo; dotyczy to wyboru miejsca, terminu, sposobu pochówku i innych spraw. Trzeba się wtedy liczyć z tym, że pochówek odbędzie się w najprostszy i najtańszy z możliwych sposobów.

Wysokość zasiłku

Teoretycznie zasiłek pogrzebowy wynosi dwukrotność średniej krajowej wypłaty, jednak od kilku lat wynosi niezmiennie 4000 zł. Wydawany jest w formie zwrotu kosztów pogrzebu, a te 4000 zł są limitem zasiłku. Oznacza to, że i tak najpierw trzeba pogrzeb wyprawić z własnych pieniędzy, a następnie przedstawić w oddziale ZUS oryginały rachunków. Oprócz rachunków za wyprawiony pogrzeb, będziemy też potrzebowali aktu zgonu i dokumentu potwierdzającego stopień pokrewieństwa (często wystarczy sam dowód osobisty). Formalności związane z zasiłkiem i innymi sprawami okołopogrzebowymi dopełniają dzisiaj często domy pogrzebowe. Taką usługę oferuje np. firma Szadkowski.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy