Artykuł sponsorowany

Jak ubrać zmarłego w ostatnią drogę?

Jak ubrać zmarłego w ostatnią drogę?
Jeśli odpowiadasz za organizację czyjegoś pogrzebu, nieuchronnie będziesz musiał wybrać ubranie dla zmarłego. Chociaż pracownicy zakładów pogrzebowych mogą udzielić Ci praktycznych wskazówek, ostatecznie to Ty zdecydujesz, jak ubrać zmarłego w ostatnią drogę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o specyfice wyboru odzieży dla nieżyjącej osoby, w tym poznasz kwestie i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę.

W czym pochować zmarłego?

Najlepiej wcześniej sprawdzić, czy zmarły zostawił instrukcje dotyczące preferencji odzieży pogrzebowej lub schował w szafie gotowy strój. Tak często robią osoby starsze i ciężko chore, pogodzone z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią. Mogą też istnieć artykuły odzieżowe, które mają szczególne znaczenie dla zmarłego lub jego rodziny. Jeśli nic nie wskazuje na to, w czym zmarły chciałby być pochowany, wtedy najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pomyślenie o tym, co ta osoba założyłaby na pogrzeb. Jeśli nic nie przychodzi Ci na myśl, zakład pogrzebowy powinien być w stanie doradzić Ci, w czym pochować nieżyjącego.
– Odzież wybrana do pochówku powinna odzwierciedlać osobowość zmarłego oraz uwzględniać osoby, które będą uczestniczyć w pogrzebie. Przedmioty, które miały specjalną lub sentymentalną wartość dla chowanego, zawsze będą odpowiednie na tę ostatnią drogę – radzi pracownik z zakładu pogrzebowego KARAWAN z siedzibą w Józefowie koło Otwocka.
Ostatecznie odpowiedzialność za wybranie odpowiedniego stroju dla zmarłego spoczywa na żyjącym współmałżonku lub najbliższej rodzinie.

Ubrania dla zmarłego – ogólne wytyczne

Podczas wybierania odzieży pogrzebowej musisz wciąć pod uwagę kilka ogólnych kwestii.
  • Jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące wyglądu odzieży, zawsze lepiej jest wziąć pod uwagę bardziej tradycyjną, klasyczną formę. Dla mężczyzn jest to czarny garnitur, dla kobiet garsonka lub sukienka.
  • Wiele rodzin decyduje się również na chowanie zmarłych w mundurach, w których zawodowo służyli.
  • Wybieraj ubrania niezbyt obcisłe, które są wykonane z materiałów łatwych w nakładaniu. Takie rzeczy ułatwiają personelowi domu pogrzebowego ubieranie zmarłego.
  • Ubranie dla zmarłego powinno uwzględniać elementy garderoby, które nadadzą mu naturalny wygląd, ale też i takie, które były specyficzne dla danej osoby, np. ulubiony kapelusz.
  • Uwzględnij biżuterię lub zegarek, z którymi zmarły się nie rozstawał, a których rodzina nie chce zostawić na pamiątkę.
  • Strój musi być kompletny i zawierać też bieliznę oraz buty.
Ostatecznie pamiętaj, że nikt nie dyktuje, co jest dobre, a co złe w ubiorze zmarłego, bo dana rzecz może być dla Ciebie nieodłączną częścią osobowości osoby zmarłej. Idź za głosem intuicji, a na pewno dokonasz dobrego wyboru.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy