Materiał Partnera

Jak się ubrać na pogrzeb?

Jak się ubrać na pogrzeb?

Pogrzeb jest smutną uroczystością, która zwykle nie skłania do myślenia o własnym wyglądzie i stroju. Jednak wydarzenie to spotyka każdego i wymaga, aby osobie zmarłej okazać należyty szacunek, a to dotyczy również ubioru, w jakim pojawi się na ostatnim pożegnaniu. Jak ubrać się stosownie do okazji i elegancko? Warto skorzystać ze wskazówek i przygotować klasyczną stylizację, która może przydać się w przyszłości.

Jaki kolor stroju na pogrzeb wybrać?

Najczęściej zadawanym pytaniem wśród osób wybierających się na uroczystość pogrzebową jest to, dotyczące koloru ubrań. Większość osób wybiera jeden kolor, jakim jest czarny. Specjaliści od savoir vivre’u jednogłośnie podkreślają, że powinien być zarezerwowany wyłącznie dla najbliższej rodziny osoby zmarłej. W przypadku dalszej rodziny zmarłego lub jego znajomych nie ma konieczności kompletowania ubioru w tej barwie. Warto pamiętać, że można wybierać spośród innych kolorów. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku grafit, czy szarości.

Czy latem można pozwolić sobie na więcej swobody w ubiorze na pogrzeb?

Podniosłość uroczystości, jaką jest pogrzeb, nie pozwala na zrezygnowanie z ogólnie przyjętych zasad, co do stroju. W przypadku kobiet wypada, aby ubrać:

  • rajstopy,

  • pełne buty,

  • sukienkę do kolana lub dłuższą,

  • elegancką bluzkę w zestawieniu ze spodniami lub spódnicą przynajmniej takiej długości, jak wspomniana sukienka.

- Wybierając kobiecy strój na uroczystość pogrzebową, należy pamiętać, aby nie zakładać zbyt wysokich szpilek. Sukienka nie powinna być także zbyt obcisła, zdecydowanie lepsza będzie nieco luźniejsza kreacja. Nieodpowiednia będzie w tym przypadku sukienka mini, czy spódnica z głębokimi rozcięciami. Stawiając na bluzkę, warto uwzględnić, aby ona również była skromna i nie odsłaniała zbyt dużo. Wiele pań zapomina o zakryciu ramion, dotyczy to przede wszystkim pogrzebów odbywających się latem. Jest to duży błąd, którego należy się wystrzegać

— podkreśla pracownik firmy Usługi Pogrzebowe "Arka" s.c.

Jaki strój na pogrzeb będzie odpowiedni w przypadku mężczyzny?

Panowie w kwestii doboru ubioru na uroczystość pogrzebową mają nieco prostszą sytuację. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie garnitur. Latem można zdecydować się na lniany model, dzięki czemu z łatwością będzie można przetrwać pogrzeb, który odbywa się nawet w bardzo gorący dzień. Garnitur to jednak tylko jedno z rozwiązań. Można zastąpić go eleganckimi ciemnymi spodniami w połączeniu z białą koszulą oraz marynarką w odpowiednim kolorze. Panowie, ubierając się na pogrzeb, powinni zdecydowanie unikać spodni jeansowych, nawet tych w ciemnych kolorach. Niewskazane jest również wybieranie garniturów w jasnych barwach oraz koszul z krótkim rękawem – nawet jeżeli na dworze panują bardzo wysokie temperatury.

Pogrzeb jest podniosłą chwilą, która jest niezwykle trudna dla całej rodziny oraz znajomych zmarłego. Uczestnicząc w uroczystości, warto jednak przestrzegać zasad savoir vivre’u w kwestii ubioru, co świadczy o szacunku i dobrym wychowaniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy