Artykuł sponsorowany

Jak przewieźć ciało zmarłej osoby z zagranicy?

Jak przewieźć ciało zmarłej osoby z zagranicy?
Śmierć bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym przeżyciem. Sytuacja bywa jeszcze bardziej problematyczna, kiedy przykre zdarzenie ma miejsce w innym kraju i konieczne jest zorganizowanie transportu zwłok. Jak sprowadzić ciało i jakich formalności dopełnić, aby wszystko było zgodne z prawem? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i jak poradzić sobie w takim przypadku.

Pozwolenia i formalności – to podstawa

W celu sprowadzenia szczątków do kraju podstawą jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Jedno z nich pochodzi od starosty regionu, gdzie ma odbyć się pochówek. Ten wystawia je w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym na podstawie aktu zgonu lub innego zaświadczenia. Następnym krokiem jest uzyskanie dokumentu od polskiego konsula. Na jego podstawie możliwe jest przewiezienie ciała z zagranicy.

Kto zajmuje się sprowadzeniem ciała zmarłego do Polski?

Wiele osób zastanawia się, kto jest uprawniony do złożenia wniosku, na podstawie którego uzyskiwane są pozwolenia. Przede wszystkim są to najbliżsi krewni zmarłego:
  • małżonka lub małżonek,
  • dzieci,
  • wnuki,
  • rodzice,
  • dziadkowie.
Całym procesem sprowadzenia ciała do kraju może zająć się także wybrany przez rodzinę zmarłego zakład pogrzebowy. Dlaczego warto się na to zdecydować? Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak Zakład pogrzebowy Piotr P&G, dla bliskich sytuacja jest wystarczająco stresująca. Nie mają także zwykle doświadczenia, przez co cały proces może się przeciągać w czasie. Zdecydowanie łatwiej jest więc zlecić to zadanie komuś, to zajmie się wszystkim sprawnie i szybko doprowadzi do ostatniego pożegnania.

Jak wygląda transport zwłok z zagranicy?

Środki transportu, które wykorzystuje się do międzynarodowego transportu zmarłego, muszą spełniać specjalne wymagania. Dotyczy to zarówno kwestii sanitarnych, jak i technicznych. Przede wszystkim pojazd musi być oznaczony, a trumna lub urna – odseparowana od kierowcy lub innych pasażerów, o ile w grę wchodzi np. transport samolotem. W przypadku, kiedy sprowadzenie zwłok odbywa się z wykorzystaniem transportu drogowego, konieczne jest użycie samochodu zarejestrowanego jako pojazd specjalny przeznaczony do tego celu.

Sprowadzanie ciała zmarłego do Polski – szczególne sytuacje

Problematyczne bywają przypadki, kiedy zmarły stracił życie w wyniku zabójstwa lub samobójstwa. Wówczas niezbędne są dokumenty wystawione przez policję lub sąd. Natomiast kiedy śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej, możliwe jest jedynie sprowadzenie prochów ciała po wcześniejszej kremacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy