Jak przebiega kremacja zwłok?
Śmierć bliskiej osoby zawsze niesie ze sobą niewypowiedzianą rozpacz i smutek. W tak trudnych okolicznościach należy zdecydować jeszcze o wyborze odpowiedniej formy pochówku. W Polsce coraz popularniejsza staje się kremacja, która jest akceptowana przez wiele religii i związków wyznaniowych. Jej proces przebiega według ściśle określonych zasad, których nie można obchodzić. Oto najważniejsze etapy spopielania zwłok osób zmarłych.
Zanim dojdzie do spalenia zwłok
Przed podjęciem decyzji o spopieleniu ciała ludzkiego koniecznie należy wykonać szereg czynności. Cenne informacje podaje dom pogrzebowy w Piastowie „Szadkowski”: „Pierwszym etapem przed dokonaniem kremacji jest uzyskanie skróconego odpisu aktu zgonu, który wystawia Urząd Stanu Cywilnego”. Dopiero wtedy zakład pogrzebowy może przystąpić do organizacji spopielenia. Przed kremacją konieczne jest również zapewnienie odpowiedniej trumny oraz przygotowanie ciała. Trumna musi być drewniana lub kartonowa, pozbawiona metalowych zdobień oraz tworzyw sztucznych np. w formie lakierów. Podobnie osoba zmarła nie może być ubrana w odzież z dodatkami tworzyw sztucznych, nie można umieszczać obok niej lub wewnątrz odzieży telefonów, czy innych elementów z bateriami oraz pojemników na ciecze. Jeśli zmarły korzystał z rozrusznika, przed spopieleniem należy go usunąć.
Przeczytaj również: Na czym polega kremacja zwłok?
Jak odbywa się kremacja zwłok?
Co ważne kremacja w Pruszkowie lub innym mieście musi mieć charakter ekologiczny. Dlatego ciało zmarłego nie ma kontaktu z ogniem, a tym samym podczas spopielenia nie powstaje dym. Piec krematoryjny rozgrzany jest do temperatury z przedziału 800–1200°C. Ciało ulega spopieleniu zwykle w czasie 2 godzin w zależności od wielkości. Po zakończeniu kremacji prochy są przenoszone do uprzednio przygotowanej urny z imieniem i nazwiskiem zmarłego. W dalszych krokach następuje planowanie przeprowadzenia złożenia prochów w grobie, katakumbach, kolumbariach lub zatopione w morzu. Warto pamiętać, że oglądanie procesu kremacji nie jest udostępniane osobom postronnym. Jedynie pracownicy zakładu pogrzebowego są upoważnieni do obserwowania spopielania zwłok. Natomiast po umieszczeniu prochów w urnie rodzina otrzymuje ją i zobowiązuje się do zrealizowania pochówku zgodnie z obowiązującym prawem.
Przeczytaj również: 5 mitów na temat kremacji zwłok
Przeczytaj również: Czy urnę z prochami członka rodziny można trzymać w domu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana