Artykuł sponsorowany

Jak obliczyć koszty organizacji pogrzebu?

Jak obliczyć koszty organizacji pogrzebu?

Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z przytłaczającym uczuciem straty, ale również z wydatkami na organizację pogrzebu. A te mogą być bardzo poważne. Warto zawczasu wiedzieć, co powinniśmy do nich włączyć przygotowując się do pochówku zmarłego członka rodziny.

Miejsce pochówku

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zapewnienie zmarłemu miejsca na cmentarzu wyznaniowym lub komunalnym. Koszty są zróżnicowane – jeśli nasza rodzina posiada już wykupione miejsce na pochówek, nie musimy za nie płacić. Wykupienie miejsca kosztuje od jednego do kilku tysięcy złotych w zależności od lokalizacji cmentarza – w dużych miastach koszt ten jest wyższy, niż w małym miejscowościach i wsiach. Dodatkowy koszt poniesiemy, jeśli grób trzeba będzie wykopać – opłata za taką usługę wynosi około siedmiuset złotych.

Trumna i nagrobek

Cena trumny i nagrobka uzależnione są od kilku czynników. W przypadku trumny będzie to przede gatunek drewna, z którego została ona wykonana, a także jej dekoracyjność – najdroższe są trumny dębowe, znacznie tańszym i powszechniej stosowanym surowcem jest sosna i olcha. Na koszt nagrobka również ma wpływ rodzaj surowca wykorzystany do jego budowy – najdroższym, ale zarazem najbardziej trwałym jest granit – wielkość, sposób wykonania oraz różnego rodzaju dodatki.

Kremacja

Jeśli nie stać nas na pochowanie zmarłego w trumnie, możemy zdecydować się na kremację – jest ona zdecydowanie tańsza. Urnę metalową lub drewnianą możemy kupić już za sto złotych, do tego będziemy musieli dokupić trumnę kremacyjną o wartości około trzystu złotych. W sumie zapłacimy mniej niż za nawet najtańszą trumnę.

Zakłady pogrzebowy

W zakres usług zakładów pogrzebowych wchodzą między innymi odbiór, przechowanie oraz przygotowanie ciała zmarłego do pochówku, obsługa pogrzebu (m.in. transport zwłok do kościoła i na cmentarz), zamówienie kwiatów oraz inne. Wiele zakładów pogrzebowych takich jak Hades z Lublina oferuje swoim klientom również pomoc w dopełnieniu formalności urzędowych związanych z pochówkiem. Od tego, na które z usług się zdecydujemy zależy ostateczna należność dla zakładu pogrzebowego. Zwykle koszty te utrzymują się w okolicach dwóch tysięcy złotych.

Uroczystość

Opłata dla parafii za poprowadzenie pogrzebu jest dobrowolna, jednak średnio wynosi ona kilkaset złotych. Dodatkowo zapłacimy za muzykę na pogrzebie – możemy na uroczystość wynająć muzyka grającego na skrzypcach lub flecie zamiast tradycyjnych organów kościelnych. Jeśli nasz zmarły był ateistą i chcemy wyprawić mu pogrzeb świecki, możemy powierzyć prowadzenie pogrzebu mistrzowi ceremonii, który zadba o odpowiednią oprawę oraz przemówienie. Szczegółowe opisanie kosztów pogrzebu jest niemożliwe ze względu na bardzo dużą ilość czynników wpływających na ich wysokość, a więc miejsce pogrzebu, rodzaj trumny, nagrobka, zakres usług zakładu pogrzebowego. Należy pamiętać, że możemy ubiegać się o zasiłek pogrzebowy w wysokości do czterech tysięcy złotych – pomoże nam on pokryć znaczną część kosztów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy